59.5 F
Los Angeles
9 Haziran 2023
AnasayfaAlaturka OnlineAtilla Yeşilada : Pandeminin faturası gelmeye başladı

Atilla Yeşilada : Pandeminin faturası gelmeye başladı

Atilla Yeşilada : Pandeminin faturası gelmeye başladı

Dünya ekonomisi 2008-2009 Büyük Finansal Kriz’den bu yana ilk kez daralacak.

Bu görüş şahsıma ait değil, IMF’ye ait. Bütün ulus-üstü kuruluşlar ve global yatırım bankalarının büyüme tahminlerini daralmaya revize ettiğini görüyorum. 2021’i kurtarmak için de Covid-19 salgınının yazın bitmesi gerekecek. Ek olarak, dolar kıtlığı biraz yatışsa da, hala bir mali kriz ihtimalini göz önüne almamız gerekiyor.

Covid-19 artık Türkiye’de de salgın. Anketlere göre belki halkımızın %50’si ya tedbir almıyor, ya da “bana bulaşmaz” diyor. Bu düşünce salgının yayılması için adeta yakıt mahiyetine, çünkü bu kesim virüsün daha kolay bulaşmasını sağlayabilir. Epideminin ekonomik faturası da çıkmaya başlıyor. Mart iş dünyası güven endekslerinde inşaat hariç daralmalar gözledik. Kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankaları da büyüme tahminlerini aşağı revize etmeye başladılar. Otomotif, tekstil-hazır giyim ve perakende de fabrikalar faaliyetleri durduruyor.

Türkiye’nin bu sene büyümesi artık çok zor. Ne kadar daralacağını ise hükümetin alacağı önlemlerin etkinliği ve turizm sezonu belirler.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,525BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın