70.9 F
Los Angeles
3 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerSporAziz Yıldırım Cezaevinde bedelli askerlik yaptı

Aziz Yıldırım Cezaevinde bedelli askerlik yaptı

Şike Davası’nda ‘şike ve teşvik’ suçundan 3 yıl 9 ay, ‘örgüt kurmak’tan 2 yıl 6 ay hapis cezası olmak üzere toplam 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın cezaevinde yatarken 30 bin TL ödeyip ‘bedelliaskerlik’ yaptığı ortaya çıktı.

Şike Operasyonu’nda gözaltına alındıktan sonra gazeteci Mehmet Baransu’nun çürük raporu alarak askerlikten kaçtığını öne sürmesi üzerine hakkında soruşturma başlatılan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Metris Cezaevi’nde yatarken avukatı aracılığıyla bedelli askerlik başvurusunda bulundu. Yıldırım, avukatı Abdullah Kaya aracılığıyla bankaya bedelli askerlik ücreti olan 30 bin TL’yi yatırdı. Yıldırım, 21 Mart 2012’deyse bedelli askerlikten yararlanarak askerlikten muafiyet hakkı elde etti. Böylelikle sahte çürük raporu alarak askerlikten kaçtığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Yıldırım, askerlik görevini yapmış oldu.

BEDELLİ YASASI NE DİYOR?

Aziz Yıldırım’ın, bedelli askerlik yasasında bulunan, “Bu yasadan önce, haklarında askerliğe elverişli olmadıkları yönünde verilen kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da 6 ay içinde başvurmaları halinde yaş sınırı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanacak. Yasadan yararlanacaklar hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar da sona erdirilecek” maddesi nedeniyle bedelli askerlik başvurusu yaptığı iddia edildi. Yasada, bedelli askerlikten yararlananların kısa dönem askerlik yapmayacağı da belirtildiği için Yıldırım, bu haktan kısa dönem askerlik yapmadan yararlanmış oldu.

BELGE NE DİYOR?

Yıldırım hakkında Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından hazırlanan belgede, “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur” ve “Bu belge yükümlünün isteği üzerine verilmiştir” deniliyor. Yarbay rütbeli ismin imzasıyla hazırlanan belgede muafiyet nedeni “bedelli”, muafiyet tarihi “21.03.2012” olarak yer alıyor. Ayrıca Yıldırım’ın İstanbul’daki adresiyle kimlik bilgileri bulunuyor. Yıldırım, Van’da meydana gelen deprem sonrası çıkartılan bedelli askerlik yasasından yararlanarak Milli Savunma Bakanlığı’nın düzenledği “muafiyet” belgesiyle askerlik yapmak zorunda kalmayacak.

DOSYASI İZMİR’E GÖNDERİLDİ

Aziz Yıldırım hakkında, “sahte çürük raporu tanzim ederek kendisi yerine yeğenini askeri hastanedeki heyetin huzuruna çıkarttığı’’ iddiasıyla başlatılan soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, suç yerinin İzmir olduğu gerekçesiyle “yetkisizlik’’ kararı verip dosyayı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Savcılık, gerekçe olarak raporun alındığı iddia edilen hastaneyle raporun verildiği Kemeraltı Askerlik Şubesi’nin İzmir’de olduğunu belirtti.

HAKKINDA KAMU DAVASI TALEP EDİLDİ

Gazeteci Mehmet Baransu, ‘Aziz Yıldırım Nasıl Çürük Raporu Aldı’ başlıklı yazısıyla Yıldırım’a ait olduğunu öne sürdüğü 2 çürük raporunun birer örneğini savcılığa sunarak suç duyurusunda bulunmuştu. Baransu, Başsavcı Turan Çolakkadı’ya teslim ettiği 2 sayfalık dilekçede, “Aziz Yıldırım sağ bacağında kısalık olduğunu iddia ederek sahte çürük raporu almıştır. Yıldırım, askeri hastanede muayeneye kendisi yerine yeğeni Osman Yalçın’ı göndermiş ve sahte çürük raporu almıştır. Yalçın’ın sağ ayağında 6 santimlik bir kısalık mevcuttur” iddialarını ortaya attı. Yıldırım’ın, yeğenini kullanarak, 31 Ekim 1983 tarihinde aldığı 21440 numaralı sağlık raporu ve ortopedi servisinden aldığı 2 Kasım 1983 tarihli 7044 numaralı rapor sayesinde askerlik görevinden kaçtığı ileri sürüldü. Alınan bu raporlar nedeniyle 4 Kasım 1983’te askeri heyetin ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu verdiği iddia edilen dilekçede, Yıldırım hakkında “resmi evrakta sahtecilik, Askeri Kanun’a muhalefet ve rüşvet” suçlarından kamu davası açılması talep edildi.

YASADAN ÜNLÜLER DE FAYDALANMIŞTI

15 Haziran 2012’de sona eren ve 30 yaşını tamamlayan vatandaşların 30 bin TL ödeyerek faydalandığı bedelli askerlik yasasından birçok ünlü de yararlandı. Oyuncular Sarp Apak, Okan Yalabık, Rıza Kocaoğlu, Mete Horozoğlu, Tolga Karel, şarkıcılar Kenan Doğulu, Yalın, Murat Boz, Gökhan Özen, futbolcular Volkan Demirel, Selçuk Şahin, Egemen Korkmaz, Servet Çetin, İbrahim Toraman, Ayhan Akman ile eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan yasadan faydalanan isimlerdendi. (Haberturk)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,550BeğenenlerBeğen
16,126TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,679TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın