64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBabacan: Türkiye AB’nin küresel çaptaki rolünü güçlendirir

Babacan: Türkiye AB’nin küresel çaptaki rolünü güçlendirir

ali babacan john hopkins konusma

Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Johns Hopkins Üniversitesi’nde konuştu

IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları dolayısıyla ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Johns Hopkins Üniversitesi’nde düzenlenen “Yeni Küresel Gelişmeler Işığında Türk Ekonomisi ve Dış Politika” adlı programda konuştu.
Türkiye’nin son dönemde ekonomik, sosyal ve politik konularda yaptığı atılımlardan söz eden Babacan Türkiye’nin AB’ye girmesi durumunda birliğin küresel çaptaki rolünü güçlenebileceğini söyledi.

Türkiye ile AB’de çeşitliliğin artacağını ve daha da güçleneceğini dile getiren Babacan, birliğin Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’ya daha da yakınlaşacağını dile getirdi.

Kurucu ülkelerden Almanya ve Fransa’nın Avrupa Birliği’nde nüfusları dolayısıyla söz sahibi olduğunu ifade eden Babacan, Türkiye’nin AB’ye girmesi durumunda karar verici mekanizmada bu ülkeler ile eşit sayıda oy gücüne sahip olacağına dikkat çekti. Babacan, “2008-2009 krizinden sonra asıl sorunun Türkiye’nin ne zaman AB üyeliğine hazır olacağı değil, AB’nin ne zaman Türkiye için daha hazır olacağıdır.” şeklinde konuştu.

ERMENİSTAN İLE MÜZAKERELER AZERBAYCAN’A BAĞLI

Ermenistan ile ilgili bir soru üzerine konuşan Babacan, tarihte yaşanan bu olayların soykırım olarak nitelenemeyeceğini ifade etti. Babacan, “Öncelikle ne olduğu ile ilgili kanıtlara ve bilimsel çalışmalara ihtiyacımız var.” dedi.

Dışişleri bakanı olduğu dönemde iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi hedefli bir diyalog süreci başlatıldığını hatırlatan Babacan, bu süreçte tarihi konularda nasıl anlaşılacağı ve ilişkilerin nasıl normalleştirebileceği olmak üzere iki protokol belirlendiğini kaydetti. Babacan, ayrıca yine tarihi sürecin araştırılması için bilimadamı, antropolog gibi uzmanlardan yararlanma konularında Ermenistan hükümeti ile fikir birliğine vardıklarını dile getirdi.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşmenin sonuçlanabilmesi için Azerbaycan ile bu ülke arasında da bir normalleşmenin olması gerektiğini ifade eden Babacan, Türkiye olarak Ermenistan ile kendilerine ait süreçlerini bitirdiklerini ve bazı protokoller imzaladıklarını söyledi. Babacan, Ermenistan ile Azerbaycan’ın anlaşabilmesi durumunda görüşmelere tekrar başlayacaklarını ve daha önce imzalanan protokolleri uygulayabileceklerini dile getirdi. (CIHAN)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın