57.6 F
Los Angeles
1 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBabacan ve Davutoğlu, Dünyanın en etkili 100 ismi arasında

Babacan ve Davutoğlu, Dünyanın en etkili 100 ismi arasında

Ali Babacan Ahmet Davutoglu Time En Etkin 100 ismi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Time dergisinin “Dünyanın en etkili 100 ismi” listesine girdi.

ABD’nin haftalık haber dergisi Time, 2012 yılının en etkili 100 isminden oluşan listesini açıkladı. Bu yıl dokuzuncusu açıklanan “Time 100” listesi, dünyanın en etkin figürlerinin faaliyetlerine dikkat çekiyor.

Time’ın bu yılki dünyanın en etkili 100 ismi listesinde Türkiye’den iki isim yer alıyor: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. Listede, Davutoğlu ve Babacan birlikte yer aldı.

YENİ OSMANLILAR

Time, listede Davutoğlu ve Babacan’ın Türkiye’yi hem iç hem de dış dünyada güçlendiren politikalarını aktardı. NBC News’un Kahire muhabiri Ayman Mohyeldin tarafında kaleme alınan yazıda, Davutoğlu ve Babacan’dan “Yeni-Osmanlılar” diye bahsediliyor.

Yazıda Avrupa’nın halen finans krizi ve Arap dünyasının da devrimlerle boğuştuğu bir ortamda “Türkiye’nin ekonomisi ve demokratikleşmesi ile bölgede bir model olduğu” aktarıldı.

Mohyeldin, Türkiye’nin dış politikasında Davutoğlu’nun belirleyici olduğunu ve Babacan’ın da ekonomik dönüşümde öncü rol üstlendiğine değindi.

Yazıda ABD’nin küresel imajını düzeltmeye çalıştığı bir ortamda Türkiye’nin Arap ve İslam dünyasında nüfuzunun arttığı aktarıldı. Mohyeldin, Davutoğlu ve Babacan’ın önemli rol üstlendiği bu dönemin birçokları tarafından “Yeni-Osmanlıcılık” olarak adlandırıldığını yazdı.

Derginin 2012 için yayınladığı “Time 100” listesi şu şekilde:

Jeremy Lin, Christian Marclay, Viola Davis, Salman Khan, Tim Tebow, E.L. James, Louis CK, Rihanna, Marco Rubio, Ali Ferzat, René Redzepi, Kristen Wiig, Anthony Kennedy, Novak Djokovic, Ben Rattray, Jessica Chastain, Yani Tseng, Raphael Saadiq, Elinor Ostrom, Samira Ibrahim, José Andrés, Ann Patchett, Dulce Matuz, Henrik Schärfe, Freeman Hrabowski, Maryam Durani, Manal al-Sharif, Anjali Gopalan, Rached Ghannouchi, Barbara Van Dahlen, Ron Fouchier, Donald Sadoway, Hans Rosling, Asghar Farhadi, Sarah Burton, Anonymous, Pete Cashmore, Cami Anderson, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, Ai-jen Poo, Marc Andreessen, Preet Bharara, Robert Grant, Andrew Lo, Sharmeen Obaid-Chinoy, Alexei Navalny, Ray Dalio, Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani, Chelsea Handler, Harvey Weinstein, Chen Lihua, Warren Buffett, Alice Walton, Harold Hamm, Sheryl Sandberg, Sara Blakely, Eike Batista, Tim Cook, Daniel Ek, Virginia Rometty, Barack Obama, Goodluck Jonathan, Xi Jinping, Fatou Bensouda, Christine Lagarde, Mario Draghi, U Thein Sein, Ayatullah Ali Khamenei, Mitt Romney, Juan Manuel Santos, Timothy Dolan, Portia Simpson Miller, Mario Monti, Wang Yang, Maria das Graças Silva Foster, Andrew Cuomo, Iftikhar Chaudhry, Mamata Banerjee, Walter Isaacson, Ron Paul, Benjamin Netanyahu, Dilma Rousseff, Erik Martin, Cecile Richards, Angela Merkel, Lionel Messi, Tilda Swinton, Hillary Clinton, Cambridge Düşesi Catherine ve Pippa Middleton, Adele, Matt Lauer, Oscar Pistorius, Claire Danes, Stephen Colbert.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,048TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın