74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBalinalar davayı kaybetti

Balinalar davayı kaybetti

ABD’de su parklarında çalıştırılan beş orca balinasının iki gün önce “ilk kez kendi adlarına, köle gibi çalıştırıldıkları için California ve Florida eyaletleri “SeaWorld: Deniz Dünyası” gösteri merkezlerine “açtıkları dava” San Diego yargıcı tarafından reddedildi.

İki gün önce önce İngiliz Yayın Kurumu BBC’nin bildirdiği davanın sonucunu açıklayan Guardian gazetesine göre, ABD tarihinde ilk kez “Hayvanlara Ahlaki Davranış Cemiyeti: Peta” tarafından orcalar namına açılan dava San Diego Yargıcı Jeffrey Miller’in kararıyla düşürüldü.

Yargıç Miller, kararında, ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ın Kuzey-Güney İç Savaşı’nın bittiği 1865’te siyahiler için çıkardığı köleliğin lağvedilmesi yasasına dayanılarak balinaların, hayvanların insan gibi yasadan yararlanamayacaklarına hükmetti.

Tilikum, Katina, Corky, Kasatka ve Ulises adlı orcalar için Peta’nın açtığı davaya bakan Yargıç Miller, Peta örgütü avukatlarının orcaları kölelik yasasından yararlandırma yaklaşımının doğru olmadığını kaydetti.

San Diego Thomas Jefferson Hukuk Okulu profesörü David Steinberg, “hayvanları kölelik yasasından yararlandırmak, köle insanlara hakaret olur” dedi.

Peta sözcüsü Colleen O’Brien ise, “Bu orcalar namına açılan ilk dava vesilesiyle bu tarihsel girişimi sürdüreyeceğiz. SeaWorld’ün tabiatta okyanuslarda serbest yaşaması gereken orcalara eziyet aynen kalıyor” diye büyük tepki gösterdi.

ABD’nin güneybatı ucunda Büyük Okyanus’a dayalı California-San Diego kentinde açılan davada yargıç, 236 yıllık Amerikan devleti tarihinde balina adına ilk kez açılan bu ciddi davayı inceleyeceğini açıkladı ama menfi karar verdi.

SeaWorld’ün avukatı Theodore Shaw, “Dava abesle iştigal, vakit kaybı” savını ileri sürmüştü.

Kanadalı kurucu David McTaggart’ın (1932-2001) Greenpeace (Yeşilbarış) örgütünü atıl bularak Deniz Çobanı (Sea Shepherd) örgütünü 35 yıl önce kurmuş olan Kanadalı Kaptan Paul Watson, insanların hayvanlara çektirdiği eziyetlere karşı yeryüzünün en ateşli savaşını veren kişi. “Balina Yoldaşı Savaş Atı” Kaptan Watson, orcalara “Katil Balina” değil, Latince-Eski Yunanca kökten “Vessel Whale-Gemi Balina” adı verilebileceğini, sadece orca denilmesini istiyor.

Yetişkinleri 7 ila 9,7 metre boyunda 6 tonluk “orcinus orcalar”, fok avlıyor. İnsana saldırdığı görülmüş değil.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın