74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemBaşbakan talimat verdi, Fransa'ya yaptırımlar kalktı

Başbakan talimat verdi, Fransa’ya yaptırımlar kalktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’da Sosyalist François Hollande’ın cumhurbaşkanı olmasıyla iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını belirterek, Fransa’ya Aralık ayında uygulamaya konulan yaptırımların kaldırıldığını söyledi.

CNNTürk televizyonunda katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan Davutoğlu, “Hollande’ın hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le Chicago’da yaptığı görüşmenin hem de (Başbakan Tayyip) Erdoğan’la dünkü görüşmesinin ardından verdiği mesajlarda sıkıntıları aşma iradesine sahip olduğunu görüyoruz” dedi.

Davutoğlu, “soykırımı” inkar yasası nedeniyle uygulamaya konulan yaptırımların Erdoğan’ın talimatıyla kaldırıldığını da sözlerine ekledi.Dışişleri Bakanı, “Sayın Hollande ile yapılan görüşme sonrasında SayınBaşbakanımız da gerekli talimatları verdiler. Yaptırımlar, Fransa’nın bu yeni tutumu dolayısıyla gündemden düşecektir” dedi.

Davutoğlu ayrıca, Erdoğan ile Hollande’ın dün Brezilya’nın Rio kentinde gerçekleştirdiği görüşmenin çok yapıcı geçtiğini ve kendisinin de ikili görüşmeler için 5 Temmuz’da Paris’e gideceğini belirtti.

Türkiye, Aralık ayındakamuoyunda “soykırımı inkar yasası” olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin geçtiğimiz yıl sonunda Fransız Ulusal Meclisi ve Senato’dakabul edilmesinin ardından Fransa’ya yaptırım uygulama kararı almıştı.

UYGULANAN YAPTIRIMLAR

Türkiye’nin yaptırım uygulamasına neden olan tasarınınyasama organındaki yasalaşma süreci tamamlanmış olsa da Anayasa Konseyi tarafından anayasaya aykırı bulunmuş ve iptal etmişti.

İlk olarak istişareler için Paris Büyükelçisi’ni Ankara’ya çağıran Türkiye, Fransa’ya yönelik bir dizi yaptırımı da kademe kademe hayata geçireceğini ilan etmişti.

Türkiye’nin uygulamaya koyduğu başlıca yaptırımlar şunlar:

— İkili düzeyde gerçekleştirilmesi öngörülen siyasi, askeri, ekonomik düzeyde karşılıklı ziyaretlerle seminer, eğitim, kurs, personel değişimi faaliyetlerin iptal edilmesi.

— AB çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile işbirliğine son verilmesi.

— Fransa ile her türlü siyasi istişarenin durdurulması.

— İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatların iptal edilmesi.

— Askeri uçuşlar için yıllık toplam verilen bütün üst uçuş ve iniş-kalkış izinlerini iptal edilmesi.

— Her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçilmesi.

— Askeri gemilerin liman ziyaretleri için başvuruların kabul edilmemesi.(Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın