63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerika‘Bir Türk Kralı’ NY Times’ta

‘Bir Türk Kralı’ NY Times’ta

Geçen hafta Türkiye’nin dünyaya duyurduğu 3 bin yıl önce yaşamış Kral II. Şuppiluliuma’ya ait heykel “Bir Türk Kralı” ifadesiyle New York Times’a konu oldu.

Hatay’ın Demirköprü Köyü’ndeki Tel Tayinat höyüğünde gerçekleştiren uluslararası arkeolog grubundan Manadalı Timothy P. Harrison’dan alınan bilgilerin derlendiği haberde “Demir Çağının zeka ve yaratıcılığını yansıtan” heykelin çok önemli bir buluş olduğu kaydediliyor. Haberde ayrıca MÖ 9’uncu yüzyılda yaşadığı anlaşılan Patina Krallığı’nı başkenti Kunulua’da yapılan kazılarda bulunan heykelin çağına göre pek çok ayrıntı taşıdığına dikkat çekildi. Haberde heykelin kitabesinde kralın ülkesinin topraklarını genişletmesinden övündüğü anlatılıyor. Patina Krallığı Suriye’den gelen akınlar üzerine MÖ 8’inci yüzyılda yıkılmıştı.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın