77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaAmerikaTürk Toplumu Yerel HaberlerBodrum Sandaletleri Hüsna Bülbüloğlu ile yeniden hayat buluyor

Bodrum Sandaletleri Hüsna Bülbüloğlu ile yeniden hayat buluyor

Bodrum Sandaletleri Hüsna Bülbüloğlu ile yeniden hayat buluyor. Hüsna Bülbüloğlu uzun yıllar ABD’de eğitim ve çalışma hayatından sonra içindeki sese kulak verip çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçiyor.

Bodrum Sandaletleri Hüsna Bülbüloğlu ile yeniden hayat buluyor

Hüsna Bülbüloğlu Amerika Birleşik Devletlerindeki yüksek lisans, ve doktora eğitimi ardından , yine ABD’de 10 yıllık inşaat sektöründeki kariyerini terk edip içindeki sese kulak verip çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçtiğinde tarih 2011 Ekim.

1966 yılında Bodrum sandaletlerini yapmaya başlayan dahi sandalet ustası Ali Güven’den sanatının inceliklerini ve işini öğreniyor ama Ali Güven’i birlikte çalışmaya ikna edemeden sanatçı rahmetli oluyor. Ali Güven rahmetli olduktan sonra, sanatının onunla birlikte ölmemesi ve bu geleneksel değerimizin yaşatılması için işini devam ettirmeye karar veriyor.

Yıllardır Ali Güven’in hünerli ellerinden çıkan ve tüm dünyaya tanıtılan sandaletleri, bugün HUBU Design by HÜSNA markasının yaratıcısı ve sahibi Hüsna Bülbüloğlu ve Ali Güven ustanın çırağı Ada Basmacı birlikte tasarlıyor ve hayata geçiriyorlar.

”Sandaletlerimizin her biri birer sanat eseri. Sandaletlerinde bir sanatçı gibi çalışıyoruz.’ Deri önce ıslatiliyor, sonra dövülüyor. Daha sonra işlemeye ve camla şekil vermeye geçiliyor. diyor Hüsna Bülbüloğlu..Ve ekliyor;

“Kullandığımız deri saf dana derisi. Deri işleme metodlarını ailesinden miras almış Muğlalı deri ustamız 300 yıldır aynı metodlarla deri tabaklıyor bizim için; köşe ve deri palamut ve cam kabuğuyla bir sene suyun içinde bekliyor. Bu sayede malzemenin kokması , mantar üremesi önleniyor. Ayağı terletmiyor”

Markanın Ali Güven ustanın zamanından gelen müşterileri arasında Mick Jagger ve kızı, Bette Midler, Sting, Dustin Hoffman, Victoria’s Secret mankenleri, Cem ve Ümit Boyner, Çağla Şikel ve daha bir çok isim geliyor …

HUBU, İlk olarak Kuveyt emirinin yeğeni,sanatın ve modanın dahisi Şeyh Majed Al Sabah‘ın Dubai’yi merkez alacağı tüm gelişmiş Orta Doğu ülkelerini kapsayacak projesinde, dünyanın en tanınmış markaları ile birlikte yer alıyor.

Alaturkaonline.com / Los Angeles

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın