63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerBu da Washington'ın Kürt mesajı: Sorun sadece askeri güçle çözülmez

Bu da Washington’ın Kürt mesajı: Sorun sadece askeri güçle çözülmez

Türkiye’nin Kürt sorununa odaklandığı bu günlerde, bu konuda önemli bir mesaj da Washington’dan geldi.

Mesaj, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’dan, Washington’da yapılan Amerikan-Türk Konseyi toplantılarında geldi. ABD’li Bakan, PKK terörüyle mücadele ABD’nin Türkiye’ye desteğinin süreceğini vurguladı, ancak ekledi:

“Ancak bu konuda görüşümüz şu; silahlı güç önemli de olsa, uzun vadede sorunu çözmez. Bir de siyasi sürecin sorunun çözümüne dahil edilmesi gerekir…”

Panetta, bu bağlamda PKK terörüne özel bir atıfta da bulundu:

“Ancak şunu açıkça söylemek isterim: PKK Türkiye’yi ve insanlarını tehdit etmeyi sürdürdükçe, Türkiye’ye bu tehditle başedebilmesi için gerekli yetenekleri sağlamaya devam edeceğiz…”

SURİYE MESAJI

Panetta’nın konuşmasında öne çıkan bir başka unsur ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan ve Arap Baharı olarak anılan gelişmeler üzerine yaptığı yorumlar oldu.

İran ve Suriye’den “değişimi engelleyen ve bölge istikrarını bozan ülkeler” olarak bahseden ABD Savunma Bakanı, Türkiye ve ABD’nin bu iki ülkeye yönelik uluslararası baskıyı arttırmasını sağlamak için birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Türkiye gibi “ortak değerlere sahip müttefikleri, bulundukları bölgelerde barış ve güvenliği ilerletmek konusunda” cesaretlendirdiklerini de kaydeden Panetta şöyle konuştu.

“Ortadoğu’da istikrar ve güvenlik konusunda paylaştığımız ortak vizyon çerçevesinde, demokratik, refah ulusu Türkiye’nin, büyüyen ve yaşamsal liderliğini, güvenlik çıpası olma ve bölge ekonomisinin büyümesi için motor konumunu ABD olarak güçlü şekilde destekliyoruz. Türkiye ve ABD, Kuzey Afrika ve ortadoğu’yu saran demokratik değişim dalgasını, birlikte ve çok yakın çalışarak desteklemektedirler.”

YENİ TEHDİTLER

ABD Savunma Bakanı, dünyanın karşı karşıya olduğu yeni tehditleri de sıraları. Panetta’ya göre dünya güvenliğini sıkıntıya sokan yeni tehditler şöyle:

– Şiddete bulaşan aşırı hareketler

– İran ve Kuzey Kore’nin istikrar bozucu hareketleri

– Asya-Pasifik bölgesinde yükselen güçler

– Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki karışıklık

– Siber alemde ortaya çıkan yeni tehditler

Zeynep Gürcanlı

ANKARA. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın