64.7 F
Los Angeles
28 Mayıs 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBülbülü Öldürme Filmini Obama Sunacak

Bülbülü Öldürme Filmini Obama Sunacak

Başkan Barack Obama, bu akşam Amerika’da televizyonunda yayınlanacak klasik “To Kill a Mockingbird – Bülbülü Öldürmek” filminin tanıtımını yapacak.

Amerikalı yazar Harper Lee’nin 1960’ta yazdığı aynı adlı roman Pulitzer ödülü kazanmış ve 2 yıl sonra yönetmen Robert Mulligan tarafından beyaz perdeye aktarılmıştı.

Romanda, 1930’lu yıllarda, Amerika’nın en ırkçı eyaletlerinden Alabama’da, ırza geçme suçundan tutuklu bir siyahı savunan beyaz bir avukatın öyküsü anlatılıyordu. Avukatı ünlü aktör Gregory Peck’in canlandırdığı film, olayın geçtiği kentin önyargılı ve hoşgörüsüz halkını ön plana çıkararak ırkçılık konusuna yeni ve ulusal bir boyut getirmişti.

O yıl sekiz dalda birden OSCAR’a aday gösterilen film  “en iyi erkek oyuncu”, “en iyi sanat yönetimi” ve “en iyi uyarlama senaryo” dallarında üç ödül kazanmıştı.

Amerikan sinema tarihinin ön önemli eserlerinden biri sayılan 1962 yapımı film, 50’inci yıldönümü dolayısıyla onarıldı, dijital teknolojiyle elden geçirilip yepyeni hale getirildi.

Orijinali Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Arşivi’nde bulunan “Bülbülü Öldürmek” filmini, bu akşam, Amerika’nın ilk siyah başkanı sunacak.

(VOA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,520BeğenenlerBeğen
16,151TakipçilerTakip Et
3,520TakipçilerTakip Et
7,681TakipçilerTakip Et
31,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın