73.7 F
Los Angeles
26 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBüyükelçi Tan'ın Yeni Yıl Mesajı

Büyükelçi Tan’ın Yeni Yıl Mesajı

namik tan duyuru mesaj yeni yil vasington

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namık Tan’ın ABD’deki Türk Toplumuna Yeni Yıl Mesajı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Kimi olumlu, kimi olumsuz gelişmelerle hafızalarımızda yer edecek bir yılı daha geride bırakıyoruz.  Her yılbaşında olduğu gibi, 2013’e de yeni umutlar ve beklentilerle girmekteyiz. Bu vesileyle, hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum. 2013’ün Türk ulusuna ve ABD dahil olmak üzere diğer tüm dünya ülkelerine huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

2012 yılı, yurdumuzda, yakın çevresinde ve ABD’de yansımaları uzun bir döneme yayılacak gelişmelere sahne olmuştur. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçiliğimiz önemli sorumluluklarının bilinci içinde hak ve çıkarlarımızın takipçisi olmaya devam etmiştir. Türk dış politikası bölgesel ve küresel ölçekte pozitif değişime katkı sağlama ve insanoğlunun her alanda daha da yüceltilmesine dönük aktif gayretlerini 2013 yılında da sürdürecektir.  Bu çabalarımızda, ABD dahil olmak üzere, bizimle aynı idealleri ve değerleri paylaşan tüm dost ve müttefiklerimizle sıkı dayanışma ve işbirliği içinde olacağız.

Öte yandan, gittikçe küreselleşen dünyada, diplomasi artık sadece devletlerin resmi temsilcileri vasıtasıyla yürüttüğü gizli ve dışa kapalı bir icraat olmaktan çıkmış, farklı uluslara mensup bireyler ve kuruluşlar arasında her geçen gün daha da yoğunlaşan temaslar sayesinde kamu diplomasisi olarak adlandırılan yeni olgularla zenginleşmiştir.

Bu bağlamda, ülkemizin daha iyi tanıtılması yolunda, ABD’de mukim Türk-Amerikan toplumu dahil olmak üzere yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Sürekli artan iletişim olanakları ve sosyal medya gibi araçlar hepimize ülkemizin daha iyi anlaşılması yolunda etkili olanaklar sağlamakta ve dış politikamızın oluşturulması sürecinde sizlerin de görüşleriyle katkı verebileceği yeni kanallar açmaktadır.

 

Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Mensupları,

Uluslararası alandaki profili hızla yükselen ülkemiz,  ABD’yle köklü dostluk ve işbirliği ilişkilerine sahiptir. İki ülke halklarının yarım yüzyılı aşan bir süre zarfında en kritik dönemlerde birbiriyle sergileyebildikleri dayanışma, paylaşılan ortak değerler ve ittifak bağlarımız, Türk-Amerikan dostluğunun daha da güçlendirilmesi yolunda iki tarafa da muazzam bir potansiyel sağlamaktadır.

Esasen gerek Hükümetimizin, gerek mevcut ABD Yönetimi’nin, Türk-Amerikan ilişkilerini daha da derinleştirmeye ve bölgesel ve uluslararası konularda yakın işbirliği yürütmeye dönük kuvvetli bir iradeye sahip oldukları görülmektedir. Bu bağlamda, son derece verimli geçen 2012 yılının ardından, ABD’yle ilişkilerimizi, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, bilimsel ve sosyal boyutlarıyla olabildiğince geliştirme yolundaki yoğun gayretlerimizi 2013 yılında da sürdüreceğiz. Sözkonusu çabaların başarıya ulaşmasında, sizlerin sağlayacağı katkı büyük rol oynayacaktır. Bu çerçevede, özellikle ticaret, ekonomi ve bilim alanlarında ilişkilerimizin daha da kuvvetlendirilmesi için geniş bir potansiyelin bulunduğunu ve Türk-Amerikan toplumunun bu üç alanda son derece yararlı birer köprü işlevi görebileceğini vurgulamak istiyorum.

Türk-Amerikan Toplumunun Muhterem üyeleri,

Bildiğiniz üzere, 2012 yılında ABD’de Başkanlık ve Kongre seçimleri gerçekleştirilmiştir. Türk-Amerikan toplumunun değerli üyelerinin, tüm Amerikan vatandaşlarıyla eşit haklara sahip oldukları ABD siyasetine ulusal ve yerel düzeyde nüfuz edebilmek için yıl boyunca sergiledikleri çabalar memnuniyet vericidir. ABD’nin çetin bir seçim yılını geride bıraktığı 2012’de, heyecan verici gelişmelerinden biri de, Temsilciler Meclisi’ndeki Türkiye Dostluk Grubu’na üye milletvekillerinin sayısının 157 gibi rekor bir rakama ulaşması olmuştur. TM Türkiye Dostluk Grubu böylece Meclis çatısı altındaki en kalabalık ve nüfuzlu gruplardan birine dönüşmüştür.

Bu başarıda, adayların seçim ve kampanya faaliyetlerine etkin şekilde katılan, beklenti ve taleplerini tüm platformlarda dile getiren ve ABD’nin her bir köşesinde birer fahri Türkiye elçisi olarak çalışan Türk-Amerikan toplumu mensuplarının payı büyüktür. Yeni yıldaki hedeflerimizden biri de Türkiye Dostluk Grubu’nda ABD’nin tüm eyaletlerinin temsil edilmesi olacaktır. Türk-Amerikan toplumunun bu hedefi yakalamaya yönelik güçlü çaba ve girişimlerinin aynı heves ve iştiyakla devam edeceğine inanıyorum.

ABD’deki Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Amerika’da yaşayan Türklerin dayanışma duygusu içinde aktif bir topluluk olma niteliğini korumaları, seslerini güçlü şekilde duyurmaları, ABD’nin sosyal ve kültürel hayatındaki vazgeçilmez yerlerini pekiştirmeleri ve gerektiğinde tüm Türk-Amerikalıları ilgilendiren ortak çıkarlar etrafında süratle kenetlenebilmeleri, öncelikle kendi parlak geleceklerinin teminat altına alınması bakımından hayati önem taşımaktadır.

Bu düşüncelerle, ABD’deki bütün temsilciliklerimizin sizlerin hizmetinde olduğunu teyiden vurgulamak istiyor, yeni yılınızı bir kez daha en samimi hislerle kutluyor, 2013’te hepinize sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 Namık Tan
Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,116BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın