70.2 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemBüyükelçi tepkisi: Murat yerine Muhtar’ı atasaydınız

Büyükelçi tepkisi: Murat yerine Muhtar’ı atasaydınız

Türkiye’nin Washington eski büyükelçisi ve CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan, TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz aldı ve şunları söyledi:

SİYASİ ATAMALAR

– 150 yılı aşkın geçmişiyle ülkemizin en köklü bürokratik geleneklerinden birine sahip olan Dışişleri Bakanlığı, AKP hükümetleri döneminde, ne yazık ki, sistemli olarak dış politika yapım süreçlerinin dışında bırakıldı. Son 10 yılda, Bakanlığın en üst düzey bilgi ve birikime sahip kadroları siyasi gerekçelerle geri hizmetlere çekildi, meslek dışı büyükelçi atamaları yapıldı. Bu tamamen yanlış değil ama yeter ki o kişi, bu görevi kaldıracak liyakata ve ağırlığa sahip olsun.

– Washington’a meslek dışından, örneğin Muhtar Kent’in tayin edildiğini farz edelim. Kent, dünya ekonomisine yön veren çok uluslu şirketlerde üst düzeye gelmiş bir Türk’tür. ABD’de ulaşamayacağı neredeyse hiçbir merci yoktur. ABD’ye hangi gerekçe ile eski bir siyasetçiyi atamayı tercih ettiniz? Bu siyasetçi (AKP eski Milletvekili Murat Mercan) yerine Bakanlığımızdaki yetkin meslek memurlarından birini bu göreve getirmeyi hiç düşünmediniz mi?

Namık Tan

SARAY’IN DANIŞMANI, HUZURU BOZAR

– Hız kesmeden devam eden siyasi atamalar sonucu meslek dışından gelen Büyükelçi sayısı 22’ye ulaştı. Merkezde de 10 Genel Müdürlükte meslek dışı kişiler var. Muhtar Kent gibi birinin büyükelçi olması tepki çekmez, ama sadece Cumhurbaşkanlığı Sarayında basın danışmanlığı yapan birisinin (Lütfullah Göktaş) büyükelçi atanması, bakanlık içerisindeki huzuru bozar.

ÖZGEÇMİŞİ YOK

– Cakarta Büyükelçiliğine atanan eski AKP milletvekili (Talip Küçükcan), tarafsız bir bürokrat gibi davranmak yerine, eski seçim bölgesindeki partili arkadaşlarını resmi Twitter hesabından kutluyor. Libya’ya büyükelçi olarak atanan şahsın (Kenan Yılmaz) özgeçmişi, ne elçilik sayfasında ne internette var. Bu bilgi, sanki internetten silinmiş. Cezayir’e büyükelçi atanan eski Cumhurbaşkanı danışmanının adli sicil kaydında ise tehdit ve yaralama suçları olduğu iddiası var.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,195TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın