63.4 F
Los Angeles
1 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemÇift kol nakli yapılan Mustafa, depremde hayatını kaybetti

Çift kol nakli yapılan Mustafa, depremde hayatını kaybetti

Türkiye’de aynı gün meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 büyük depremde yaralananlar bölgeye yakın noktalardaki hasar görmeyen hastanelere sevk ediliyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde de deprem bölgesinden gelmesi beklenen yaralılar için hazırlıklar yapılıyor. Hastanedeki acil olmayan tüm ameliyatlar durdurulurken, yoğun bakım ve servislerin de bir kısmı boşaltıldı. Dün akşam ise Hatay’daki yıkımda yaralanan 3 kişi kendi imkanlarıyla hastaneye geldi.

Depremin ardından hızlı bir şekilde teyakkuza geçtiklerini söyleyen AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Daha önce de böyle acı tecrübeler yaşadık. Acil olmayan tüm ameliyatları durdurduk. Yoğun bakım gerektirmeyen ameliyatlar yapılmıyor. Yoğun bakımların bir kısmını boşalttık. Kalan hastalarımızı da transfer edilebilecek olanları edeceğiz. Servis ve yoğun bakımlar şu an onlar için beklemede. Çok yakın bir bölge değiliz ancak enkazdan çıkan hastaları yavaş yavaş bekliyoruz” dedi.

PSİKOLOJİK YIKIMLARI VAR

Deprem bölgesiyle irtibat halinde olduklarını belirten Prof. Dr. Özkan, Dün akşam deprem bölgesinden 3 hastamız geldi. Hatay’dan kendi araçlarıyla bireysel olarak buraya gelmişler. Gelenler ciddi ve yoğun bakım gerektiren tedavilere gerek duymadılar ancak psikolojik olarak ciddi yıkımları var. Oradan gelecek haber bizim için çok kıymetli, sürekli Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibat halindeyiz” diye konuştu.

ASİSTANININ AİLESİ ENKAZDA

Kayıplar için çok üzgün olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, Kendi asistanımın ailesi enkaz altındaydı. Bir kısmı enkazdan çıkarıldı ancak sanırım bir kısmını kaybettiler. Hocalarımızdan ve hastalarımızdan bölgede olanlar var. Birisini tüm Türkiye tanıyor. 7 yıl önce 2 Şubat’ta çift kol nakli olan Mustafa Sağır Adıyaman’daydı. Haberini aldık. Göçük altında kalıp hayatını kaybetmiş maalesef” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle ilgili de hemen aksiyon aldıklarını belirten Prof. Dr. Özkan, 67 bin öğrencimize hemen SMS gönderildi. Bir link oluşturuldu ve ihtiyacı olan her öğrencimize geri dönüş yapıldı. Bazılarının kendileri, yakınları enkaz altında bunu AFAD’a bildirdik. Bir kısmının ihtiyaçları listelendi ve karşılandı. Sahada hem AKUT ekibi hem de bölgeye gönderdiğimiz doktorlarımız, hemşirelerimiz var” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN 4ÜNCÜ KOL NAKİLLİSİYDE

Adıyaman’da yaşayan ve 15 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden Mustafa Sağır’a (29), trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Emin Konar’ın (23) bağışlanan kolları, 7 Şubat 2016 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Prof. Dr. Özlenen Özkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla nakledilmiş, bu nakil, Türkiye’nin 4üncü çift kol nakli olarak kayıtlara geçmişti. (DHA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,551BeğenenlerBeğen
16,129TakipçilerTakip Et
3,519TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
31,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın