62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton, Bingazi saldırısının sorumluluğunu üzerine aldı

Clinton, Bingazi saldırısının sorumluluğunu üzerine aldı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya’nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, ABD’nin ülke dışındaki tüm diplomatik misyonlarının güvenlik sorumluluğunun kendisine ait olduğu söyledi.

Peru ziyareti sırasında CNN’e konuşan Clinton, Dışişleri Bakanlığı’nın güvenliğinden kendisinin sorumlu olduğunu belirterek, “Sorumluluğu üzerime alıyorum. Dışişleri Bakanlığı’nın dünyanın dört bir yanında, 275 görev bölgesindeki 60 bini aşkın çalışanının sorumluluğu bende.” dedi.

Clinton, ABD Başkanı ve Başkan Yardımcısının güvenlik yetkilileri tarafından alınan spesifik kararlar konusunda bilgi sahibi olmayabileceğine de işaret etti.

ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na geçen ay düzenlenen, Hz. Muhammed’e hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” filmine tepki olarak gerçekleştirildiği öne sürülen saldırıda Libya Büyükelçisi Chris Stevens ile diğer üç Amerikalı yetkili hayatını kaybetmişti.

Bu saldırının ardından Ortadoğu’da sular durulmamış, kanlı protestolar yapılmıştı.

OBAMA’YA SİPER OLDU

Bu saldırı, başkanlık seçimlerinden önce Başkan Barack Obama’nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin eline verdiği en önemli kozlardan biri olmuştu.

Clinton, CNN’e yaptığı açıklamada, Romney’nin Obama’ya yönelik “şimdi elime geçtin” tavrına ve suçlamalarına son vermek istediğini de dile getirdi.

Clinton’ın Bingazi olayının sorumluluğunu üstlenmesi, iki başkan adayı arasında yapılacak olan ikinci münazaranın hemen öncesinde gerçekleşti.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,092BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın