77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton İran'ın Amerikalı Dağcıları Serbest Bırakacağı Konusunda Umutlu

Clinton İran’ın Amerikalı Dağcıları Serbest Bırakacağı Konusunda Umutlu

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran’ın iki yıl önce tutukladığı iki dağcıyı insani gerekçelerle serbest bırakmasını umduklarını bildirdi.

Clinton çok fazla kaygıları olmadığını, çünkü devlet ve özel kaynaklardan Shane Bauer ve Josh Fattal’ın serbest bırakılacağı yolunda haberler duyduklarını söyledi.

Hillary Clinton, geçmişte de bu tür kararların uygulanmasında gecikmeler yaşandığını kaydetti.

NBC televizyonuna demeç veren İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad, Amerikalı dağcıların birkaç gün içinde serbest bırakılacağını söylemişti. Ancak Çarşamba günü İran yargısı, Bauer ve Fattal’la ilgili bir kararı olmadığını açıkladı.

Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani iki Amerikalı dağcının serbest bırakılması çabalarına destek veriyor. Irak Dışişleri Bakanı, 2009 yılında casusluk suçundan tutuklanan ve hüküm giyen bu dağcıların kurtarılması için hükümetinin ciddi girişimlerde bulunduğunu söyledi.

İran’da yayınlanan Şark adlı gazete, Iraklı Kürt temsilci Nazım Dabbağ’ın görüşlerine yer vererek Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin dağcıların ailesinin ricası üzerine girişimde bulunduğunu bildirdi. Dabbağ, Bauer ve Fattal’in gelecek hafta Tahran’da İsviçreli yetkililere teslim edileceğini açıkladı.

Shane Bauer ve Josh Fattal, İran mahkemesince casusluk suçlamasıyla sekiz yıl hapse mahkum edilmişti. İran hükümeti üç kişilik dağcı ekibinin kadın üyesi Sarah Shourd’u geçen yıl 500 bin dolar kefalet karşılığında serbest bıraktı. Amerika’ya getirilen Shourd, daha sonraki duruşmalarına katılmak için İran’a dönmedi. Hapisteki Bauer ve Fattal’in avukatı, her ikisi için de 500’er bin dolar kefalet belirlendiğini açıkladı.

2009 yılı ortalarında Irak dağlarında yürüyüş yaparken İran sınırına yanlışlıkla geçtiklerini söyleyen üç dağcı, İran devrim muhafızları tarafından tutuklanmıştı. (VOA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın