74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton İstanbul'dan Esad'a sert çıktı

Clinton İstanbul’dan Esad’a sert çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için artık görevi bırakıp, Suriye’yi terk etme zamanının geldiğini söyledi.

Clinton, İstanbul’da gerçekleştirilen Terörizmle Mücadele Küresel Forumu’nun ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği basın toplantısında, Esad ayrılmadıkça Suriye’de istikrar ve huzur sağlanamayacağını belirtti.

Artık Esad’ın gitme vaktinin geldiğini söyleyen Clinton, dün İstanbul’da 10’dan fazla ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya geldiği Suriye toplantısında üzerinde mutabık kalınan üç ana unsuru da şöyle sıraladı:

“BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan’ın sunduğu altı maddelik barış planının uygulanması. Esad’ın Suriye’den ayrılması ve yönetimi devretmesi. Yeni bir hükümet kurulması.”

RUSYA’YA AÇIK KAPI
Uluslararası kamuoyunun da bu prensipler üzerinde birleşmesi gerektiğini ifade eden Clinton, isim vermeden Rusya’yı kast ederek, bu ilkeleri onaylayan tüm ülkelerle çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Kendisinin yarın Washington’da Annan’la görüşeceğini, danışmanının ise Rusya’da temaslarda bulunacağını söyleyen Clinton, Esad rejimine halen daha destek veren ülkelere, “Bu yolun geleceği yok” diye mesaj gönderdi.

Annan planına son bir destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen ABD Dışişleri Bakanı, dün gece Hama’da yaşandığı ve en az 86 kişinin ölümüyle sonuçlandığı iddia edilen saldırılara da değindi.

Clinton, “Hama’da dün şahit olduğumuz rejim destekli şiddet olayları, en basit tabiriyle vicdansızlıktır” diye konuştu.

“ESAD REJİMİ, ŞEBİHALAR ÜZERİNDEN KATLEDİYOR”
Davutoğlu ise Annan planının Suriye tarafından birçok kez ihlal edildiğini belirterek, “Planın en temel ilkesi olan ateşkese bile uyulmuyor” dedi.

Şu ana kadar Suriye’de diplomasi aracılığıyla şiddet olaylarının durdurulamadığını ifade eden Davutoğlu, “Bu katliamlara karşı sessiz kalınması uluslararası toplumun zaafiyetini göstermektedir” diye konuştu.

Uluslararası camianın tek bir ses olması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Suriye hükümeti kendi yapmıyormuş gibi göstererek, Şebihalar üzerinden kadın ve çocukları katlediyor. Böyle bir yönetimin meşruiyetini yitirdiğini kabul etmek gerekir” dedi.

ERDOĞAN, PUTİN’LE GÖRÜŞECEK
Davutoğlu, dünkü Suriye toplantısında BM şartnamesinin yedinci faslı dahil bundan sonra atılabilecek diplomatik adımları ele aldıklarını belirterek, Rusya ile kurulabilecek olası temasların görüşüldüğünü söyledi.

Bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

ASKERİ MÜDAHALE
Davutoğlu, bir gazetecinin Suriye konusunda diplomasi yolunun akan kanı durdurması halinde askeri müdahalenin düşünülüp düşünülmeyeceği yönündeki bir sorusuna ise, “Diplomasinin tıkandığının düşünüldüğü yerlerde bütün alternatiflerin özellikle sivil halkın korunması yönünde bütün senaryoların alternatiflerin düşünülmesi lazım. Bu hemen bir askeri müdahale gibi anlaşılmasın” diye cevap verdi.

Cengiz Özbek
cozbek@hurriyet.com.tr
https://twitter.com/mcengizozbek. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın