74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton: Rusya ve Çin cezalandırılmalı

Clinton: Rusya ve Çin cezalandırılmalı

PARİS – Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın tehditkar sözleri damga vurdu. Clinton, Suriye lideri Esad’ın gitmesi konusunda ikna edilemeyen Rusya ve Çin’in cezalandırılması gerektiğini söyledi. Rusya, bu açıklamayı “uygunsuz” olarak tanımladı.

Tunus ve İstanbul’dan sonra üçüncüsü Paris’te yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına 100’ün üzerinde ülke temsilci gönderdi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından temsil edildiği toplantının açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çekti.

Hollande, “Bugünkü toplantının tek amacı olmalı. BM Güvenlik Konseyi’nin bu krizde sorumluluğunu almasını sağlamalıyız. Burada olmayanlara sesleniyorum. Bu kriz uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oldu. Esad gitmeli, bu herkesin çıkarına. Birlikte çalışmak hepimizin yararına. Bir geçiş hükümeti kurulmalı” dedi.

UZMANLAR CLINTON’IN KONUŞMASINI YORUMLADI

Hollande toplantıdan beklenen sonuçları da beş maddede topladı: Suriye’de işlenen suçları işleyenlerin uluslararası adalet önüne çıkarılması, ekonomik ve mali yaptırımların uygulanması, Suriyeli demokratik muhaliflerin desteklenmesi, insani yardım, Suriye’nin yeniden yapılandırılması için politik çözüm arayışlarının hızlandırılması.

“RUSYA VE ÇİN BİR BEDEL ÖDEMELİ”
ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise Rusya ve Çin’in Suriye’ye verdiği desteğin bir bedeli olması gerektiğini söyledi.

Clinton, “Sizinle açık konuşuyorum. Rusya ve Çin, Esad rejiminin arkasında durdukları için hiçbir bedel ödemediklerine inanıyorlar. Bunu değiştirmenin tek yolu, burada temsil edilen tüm ülkelerin doğrudan ve acilen harekete geçerek, Rusya ve Çin’in bir bedel ödemesini sağlamasıdır. Çünkü bu iki ülke ilerlememizin önünü kesiyor. Artık buna tolerans gösterilemez” derken, Cenevre’de kabul edilen kararların hayata geçirilmesi için de BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar çıkarılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Suriye’deki siyasi geçiş sürecini planlayanbu kararların uygulanmaması halinde, BM Şartı’nın yedinci maddesinin işleme konması için çağrıda bulundu. Yedinci madde, ekonomik önlemlerden askeri güç kullanımına kadar birçok yaptırım içeriyor.

Daha önce BM Güvenlik Konseyi’nde Esad aleyhinde karar alınmasını iki kez veto eden Rusya ve Çin, Paris’teki toplantılara katılmıyor.

ESAD’A BİR DARBE DAHA
DAVUTOĞLU: BASKI ARTIRILMALI
Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Suriye yönetimine yönelik uluslararası baskının artırılmasını isterken, Esad sonrası dönemin hazırlıklarına her alanda vakit geçirilmeden başlanması gerektiğini belirtti.

Davutoğlu, Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi için etkili bir geçiş dönemi hükümetinin işbaşına gelmesinin gerekli olduğunu ifade ederken, Suriye Halkının Dostları Grubu’nun bir sonraki toplantısının New York’taki BM Genel Kurulu’nda yapması için çağrı yaptı.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Toplantı sonunda yayınlanan kapanış bildirgesinde de Rusya ve Çin’den Suriye yönetimine verdiği desteğe son vermesi istendi.

Esad’ıniktidarıbırakması istenilen bildirgede, Suriye’de geçiş dönemi hükümeti kurulması ve bunun için de BM Güvenlik Konseyi’nin bir karar çıkarması talep edildi.

Sonuç bildirgesinde ayrıca, gerekirse güç kullanımına da yeşil ışık yakan BM Şartı’nın yedinci maddesinin hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

Suriye Halkının Dostları Grubu’nun bir sonraki toplantısının Fas’ta düzenleneceği açıklandı. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın