74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton: Sosyalizm istiyorsanız Obama'ya oy verin

Clinton: Sosyalizm istiyorsanız Obama’ya oy verin

Demokrat Parti’nin yarı tanrısı Bill Clinton, ABD Başkanı Barack Obama’ya el verdiği tarihi kurultay konuşmasında, kapitalist Amerika’ya sosyalizmi övdü. Eski Başkan, “Kazananın hepsini aldığı bir toplum istiyorsanız Cumhuriyetçilere, refahın paylaşıldığı bir ülke için Obama ve Biden’a oy vermelisiniz” dedi.

ABD’deki 6 Kasım başkanlık seçimleri öncesi Demokratların parti kurultayında, Bill Clinton’ın Obama’yı yeniden aday gösterdiği konuşması sosyalizm övgüsüne dönüştü.

Eski Başkan, konuşmasında ‘vahşi kapitalizm’in geliştiği Amerikan toplumuna açık açık sosyalist mesajlar verdi. Konuşmanın sonunda, sürpriz yaparak kurultay salonuna gelen Obama ile kucaklaşan Clinton’ı Michelle Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden da locadan izlerken, salonu dolduran 20 bin kişi yaklaşık 50 dakika süren konuşmayı dakikalarda alkışladı.

KÜRSÜDE GÖZLERİ DOLDU

Söze “Bugün bir başkan adayı belirlemek için buradayız ve benim aklımda biri var” diye başlayan 66 yaşındaki Arkansaslı efsanevi siyasetçinin, salondaki coşkuyu görünce başta gözleri doldu. Ardından “Büyük Buhran’dan beri yaşanan en büyük çöküntüyü gören adam” dediği Obama’yı yeniden başkan adaylığına önerdi.

Clinton, konuşmasında Obama Kampanyası’nın seçim için belirlediği “enkaz devralma” stratejisini devam ettirerek, Bush Yönetimi’nin ABD ekonomisine verdiği zarara vurgu yaptı.

Clinton, “Tampa’da Cumhuriyetçilerin Başkan’ın yeniden seçilmesine karşı geliştirdikleri argüman son derece basitti: Biz ona büyük bir enkaz bıraktık, henüz tam olarak temizleyemedi. O yüzden onu kovun, bizi geri getirin” dedi. Ve kendi başkanlık döneminde de 1992’de yönetimi devraldığında sonuçların ancak 1996’dan sonra hissedilmeye başlandığını söyleyerek, “Obama işe benim dönemimdekinden çok daha zayıf bir ekonomiyle başladı. Hiçbir başkan, ne ben ne de benden öncekiler, verilen zararı sadece dört yılda tamir edebilirdi” diye konuştu.

ORTA SINIF VURGUSU

Clinton başından sonuna kapitalist bir sisteme sosyalist eleştiriler getirdiği konuşmasında sürekli orta sınıfa gönderme yaptı. İlk gün salondakilere dağıtılan, üzerinde “fırsat” yazılı dövizlerden sonra, ikinci günün konsepti de, Clinton’ın konuşmasıyla uyumlu ve dövizlerde yazdığı şekliyle “Daha güçlü orta sınıf” sloganıydı. “Hepimiz bir aradayız felsefesi ‘kendi başınasın’ düşüncesinden daha iyidir” diyen Clinton, son 52 yılda Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili başkanların istihdam karnelerini de açıkladı.

Buna göre Beyaz Saray’ı 28 yıl yöneten Cumhuriyetçilerin 24 milyon, 24 yıl iktidarda kalan Demokratların ise 42 milyon istihdam yarattığını söyledi.

AŞK MEKTUBU DEDİĞİN BÖYLE YAZILIR

SOSYALİZME ÖVGÜ

Clinton, konuşmasının en çarpısı kısmında ise açıkça sosyalizm vurgusu yaptı. 42’nci ABD Başkanı, Obama ve Cumhuriyetçilerin arasındaki farkı anlatırken aynen şöyle dedi: “En önemli soru, nasıl bir ülkede yaşamak istediğiniz. Eğer kendi başınıza olduğunuz, kazananın hepsini aldığı bir toplum istiyorsanız, Cumhuriyetçileri desteklemelisiniz. Eğer refahın paylaşıldığı, sorumluluğun paylaşıldığı bir ülke, ‘hepimiz bir aradayız’ toplumu istiyorsanız da, Barack Obama ve Joe Biden’a oy vermelisiniz.”

OBAMA CLINTON İÇİN KURULTAYDA

Henüz kime oy atacağı kararını vermeyen bağımsızlar üzerinde etkili olacağı düşünülen Bill Clinton’ın konuşmasının ne kadar önemli olduğunun kanıtı, kurultayın ilk gününde kürsüye çıkan karısı Michelle Obama’yı çocuklarıyla televizyondan izleyen Başkan Obama’nın Clinton için kurultay salonuna gelmesiydi.

Obama’nın salona geleceği son ana kadar duyurulmadı. Clinton’ın konuşmasından önce de kapılar kapatılarak büyük güvenlik önlemleri alındı. Konuşmanın sonunda platforma Obama çıktı. Ve 42’nci Başkan ile 44’nci Başkan sahnede sıcak bir şekilde kucaklaştı. Bu arada 2008’de Obama ile parti içi ön seçim yarışına giren ancak kaybeden Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise programına bir Uzakdoğu gezisi ekleyerek kurultaya katılmadı.

OBAMA’NIN TÜRKLERİ

STADYUM ŞOVU KAÇTI

Kurultaydaki adaylık kabul konuşmasını bugün yapacak Obama için kampanya komitesi, Charlotte’da da tıpkı 2008’de Denver’da yaptıkları gibi bir stadyum konuşması organize etmişti. Bu yüzden de 74 bin kişilik Bank of America Stadyumu Obama için hazırlanmıştı. Ancak yağmur nedeniyle, toplantı kurultayın ilk gününe ev sahipliği yapan 20 bin kişilik salona alındı.

Demokratlar, bir stadyum şovu kaçırdıkları için üzgün. Cumhuriyetçilere göre ise değişikliğin asıl sebebi Demokratların yeterince kalabalık toplayamaması. Obama 2008’de yaptığı 80 bin kişilik Denver konuşmasıyla, 1960’da stadyumda konuşan eski Başkan John F. Kennedy’den sonra kurultayda stadyum konuşması yapan ilk başkan adayı olmuştu. Cumhuriyetçiler, yapılan değişikliğin, bağış kampanyaları da iyi gitmeyen Obama’nın 2008’deki hızının kesildiğinin kanıtı olarak görüyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın