62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton'dan Roman günü mesajı

Clinton’dan Roman günü mesajı

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 8 Nisan Dünya Roman Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Clinton, “Dünyanın her yerindeki Romanlar daha iyi ve daha parlak bir geleceğe sahip olma fırsatına layıktır” açıklaması yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton mesajında, ABD Başkanı Obama adına tüm Romanlara en iyi dileklerini sunduğunu belirterek, “Müzikten sanata bilimden edebiyata Roman halkı sayısız toplumların kumaşına irili ufaklı katkıda bulundu” dedi.

Clinton’ın mesajı şöyle devam etti:

“Ancak Romanlar sık sık ve birçok yerde uçlarda yaşamaya zorlandılar. Ayırıldılar, dövüldüler ve sistematik ayrımcılığa tabi tutuldular. Eğitim ve işlere erişimleri kabul edilmedi. Bir onyıl devam eden ilerlemeye rağmen, küresel ekonomik kriz sırasında anti-Roman söylem vakaları ve şiddet yükselişe geçmişti. Roman halkı daha fazla insan hakkı ve itibar için gerçekleştirilen mücadelenin ön safında yer alıyor. ABD’nin Roman azınlıklarını korunması ve ayrımcılığa son verilmesi için çalışmasının nedeni bu. Romanların topluluklarının politik, toplumsal, ekonomik ve kültürel yaşamlarına katılma fırsatlarının iyileştirilmesi için yardımcı oluyoruz. Dünyanın her yerindeki Romanlar daha iyi ve daha parlak bir geleceğe sahip olma fırsatına layıktır. Bulgaristan’da genç Roman meslek sahipleriyle görüşmemde söylediğim gibi ABD sivil toplum örgütleri ve hükümetlerle Romanların yaşamlarında gerçek değişimler gerçekleştirmek için çalışmayı taahhüt ediyor. Hükümetlerin, Roman topluluk üyelerinin -ve tüm azınlıkların- toplumun üretken üyeleri olarak başarıya ulaşmada araçlara sahip olmalarını sağlamak için özel sorumlulukları bulunduğuna inanıyoruz. Öyleyse yeni ortaklıklar oluşturalım, yeni anlayış ve saygı alanları keşfedelim ve daha özgür, adil ve kapsayıcı Avrupa adına Romanlar için vaatlerimizi gerçekleştirme çabalarımızı iki katına çıkaralım.”

1971 yılında Romanların sorunlarını tartışmak üzere Londra yakınlarında toplanan ilk Uluslararası Roman Kongresi anısına 8 Nisan Dünya Roman Günü olarak kabul edilmişti.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,090BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın