63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineÇOĞULCULUĞU KABUL ET

ÇOĞULCULUĞU KABUL ET

Gazeteci Hrant Dink‘in dördüncü ölüm yıldönümünde, Agos gazetesi önünde anma töreninin gerçekleştiği saatlerde  Avrupa Birliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayhan Kaya   “Hrant Dink’in yaşam felsefesi ile çok denk düşen “Birlikte Yaşama,Türkiye’de Hoşgörü Kültürü” konulu  konferansa, Hrant Dink’i anarak, onun sözlerine yer vererek başladı.

“Accept Pluralism” ( Çoğulculuğu Kabul Et) projesi çerçevesinde yapılan bu proje; çok sayıda Avrupa ülkesinin ve Türkiye’den  Bilgi Üniversite’sinin katıldığı bir proje.

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman ; hoşgörü ve toleransa dair asimilasyon, ayrıştırma, bütünleştirme ve  birlikte yaşama ilişki biçimlerini tanımladıktan sonra, Türkiye’nin 1990-2000’lere kadar asimilasyon politikası tarafından yönetildiğini ancak bunun iflası sonrası ayrışma tipinin öne çıktığını vurgulayarak, devlet politikalarında insan ilişkilerine yönelik eylemlerin öne çıktığına dikkat çekti.

Zaman Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan; tolerans yerine demokratlık önerdi. Tolerans kavramının hiyerarşiyi, eşitsizliği meşrulaştırdığından bahsetti.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Kaymakcan, reel eğitime vurgu yaparak, eğitim müfredatındaki “ben senden üstünüm psikolojisini yok etmeliyiz” dedi.

Radikal gazetesi yazarı ve TESEV’den hukukçu Dilek Kurban da, hoşgörünün korumak, kollamak, emanet eden edilen kavramların örtülmesi, aslında büyük bir adaletsizliğin gizlenmesi olduğunu belirtti.

Siyaset bilimci Ahmet Yıldız da, tolerans kavramının üst kültürün elinde kamusal görünürlüğü ortadan kaldırmaya yarayan bir araç olduğu savundu.

Projenin içeriğini anlatmak isterim.

“ÇOĞULCULUĞU  KABUL  ET”  PROJESİ

Bu proje Avrupa toplumlarında hoşgörüyü anlama ve kabul etme ihtiyacı ile birlikte politika belirleyicilerinin  ihtiyaç duyduğu  anahtar mesajları tespit etmeyi hedef alıyor. Çok sayıda Avrupa ülkesini kapsayan proje; hoşgörünün farklı anlayışlarını ve pratiklerini göstermek amacında.

Her ülkenin araştırma ekibi, o ülkeyi ve Avrupa ülkelerini ilgilendiren belli başlı olayları ve sorunları ortaya çıkaracak.

 

Bu amaçla; bireyler, gruplar ve eylemler üç kategoride incelenecek:

1-      Hoşgörüye ihtiyacı olan ancak bizim hoşgöremeyeceğimiz;

2-      Hoşgörmemiz gereken ama onaylamadığımız;

3-      Hoşgörünün ötesine geçip, saygı duymak ve tanımak.

 

Her ülke şu unsurları araştıracak:

1-      Kim hoşgörülür, ne zaman hoşgörülür/hoşgörülmez ve saygı duyulur?

2-      Belirli bireyleri,  grupları ve eylemleri hoşgörmek, hoşgörmemek ve onlara saygı duymak için farklı aktörlerin ileri sürdüğü nedenler nelerdir?

Projenin diğer bir ismi; AVRUPA’DA 21. YÜZYILIN  YOL AÇTIĞI ZORLUKLARLA MÜCADELE

Bu proje şu sonuçları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir:

–          Tüm AB ülkelerinde ve Türkiye’de ilgili kamu politikalarını ve uygulamalarını inceleyen Hoşgörü ile Etnik ve Dinse l Çeşitlilik kavramlarının analizini yapmak.

–          Her ülkenin kültürel çeşitliliğe duyulan hoşgörü ilkesi ile ilişkisini değerlendirmek için sayısal ve sözel göstergeleri kullanan bir Hoşgörü işaretleri Takım Çantası hazırlamak.

–          Hoşgörü(süzlük) ve kültürel çeşitliliğe ilişkin sorunları tartışmak ve bunlara çözüm önermek amacıyla bir el kitabı yayınlamak.

–          Akademisyenler için: 21. y.y. Avrupası’nda hoşgörü, çoğulculuk ve kültürel çeşitlilik konularında kaydedilen kavramsal ve bilimsel gelişmeler üzerine bir kitap ve bir çok makale yayınlamak.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgilere www.accept-pluralism.eu adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Sevgilerimle

Olcay Muslu Gardner
olcaymuslu@alaturkaonline.com
alaturkaonline.com

 

 

Olcay Muslu Gardner
Olcay Muslu Gardnerhttps://www.AlaturkaOnline.com
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın