64.9 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemDalgalara kurban giden sevdiklerine ağladılar

Dalgalara kurban giden sevdiklerine ağladılar

Japonya’da bugün, 19 binden fazla insanın ölümüne yol açan 9 büyüklüğündeki deprem ve onu takip eden tsunami felaketinin birinci yıl dönümü için anma törenleri düzenlendi.

Japonya’nın dört bir yanından gelen insanlar, tsunaminin vurduğu kuzeydoğu kıyıları boyunca ve ülkenin diğer bölgelerinde, yerel saatle depremin olduğu 14.46’da saygı duruşunda bulundu.

Sahil kasabası Rikuzentakata’da çalan siren eşliğinde mor kıyafetler içindeki bir Budist rahip büyük bir çanı çalarken, başkent Tokyo’daki Ulusal Tiyatro’da 78 yaşındaki İmparator Akihito, İmparatoriçe Mişiko ile Başbakan Yoşihiko Noda, siyahlar giymiş yüzlerce kişinin yer aldığı anma törenine katıldı.

Aynı saatte, sahil kasabası Onagava’da da insanlar bir araya geldi, yüzlerini denize dönerek sessiz bir biçimde beraber dua etti.

Tokyo’nun en işlek alışveriş caddesi Şibuya’da da 14.46’da tüm yayaların kısa bir süre için oldukları yerde durup sessizce beklediği görüldü.

NÜKLEER KARŞITI GÖSTERİLER

Birinci yıl dönümü nedeniyle bazı Japonlar vatandaşlarsa, Fukuşima Valiliği’ne bağlı Koriyama’da nükleer karşıtı eylem düzenledi. Gösterilerde, Fukuşima Daiçi nükleer santralini yöneten Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) protesto edildi.

Fukuşima’nın anısına Fransa, Güney Kore, Brezilya, Bulgaristan gibi ülkelerde de nükleer karşıtı protestolar düzenlendi.

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami yüzünden, Fukuşima Daiçi nükleer santralinde meydana gelen hasar ve radyoaktif sızıntı başta Japonlar olmak üzere tüm dünyayı korkutmuştu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,117BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın