57.6 F
Los Angeles
1 Aralık 2023
AnasayfaAmerika TurkleriDavutoğlu New York'ta 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyona katıldı

Davutoğlu New York’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyona katıldı

Davutoglu New York 30 Agustos

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu New York’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldı.

Davutoğlu New York’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyona katıldı

Birleşmiş Milletler’de (BM)Güvenlik Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkevi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldı.

Davutoğlu, “Hiçbir zaman Yemen’den, Büyük Taarruz’dan bize miras kalan bu vatanı herhangi bir şekilde zarara uğratacak, bu vatanda öyle ya da böyle hesaplarda olacak kimseye fırsat vermeyeceğimizi, buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz” dedi.

Türk- Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90’ncı yıldönümü münasebetiyle Türkevi’nde bir resepsiyon düzenledi.

‘ŞEHİTLERİMİZ, GELECEĞİ BİZE ARMAĞAN ETTİ’

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu bayramların gurbette kutlanmasının başka bir özel anlam taşıdığını ifade etti.

Davutoğlu, bu tür etkinlikleri milli bilincin çocukların zihinlerine yerleştiği günler olarak tanımladı. “Dini ve milli bayramlarımız çocuklarımızla şenlenir.

Çocuklar, zihinlerinde bayramları yerleştirdikçe kilometrelerce uzakta bile olsa Türkiye aşkıyla büyürler.

Bir dahaki sefere bütün çocuklarımızı burada görmek istiyoruz. Sadece 23 Nisan değil, bütün bayramlarımız çocuklarımız içindir.” diyen Davutoğlu, yıllar önce şehit olanların çocuklar için savaştığını, geleceğin onlar tarafından armağan edildiğini söyledi.

Tüm şehitleri rahmetle andığını belirten Davutoğlu, zihninden silinmeyeceğini söylediği iki olayı da katılımcılarla paylaştı.

Davutoglu New York 30 Agustos

“ALLAH BİR DAHA BU MİLLETİ İSTİKLAL SAVAŞI YAPMAK ZORUNDA BIRAKMASIN”

Unutamayacağı bir anısını katılımcılarla paylaşan Bakan Davutoğlu, Konya’da bayram namazından sonra şehitliğe gittiğinde, bir mezarın başındaki Anadolu kadınının kardeşini, amcasının oğlunu ve oğlunu şehit verdiğini gördüğünü söyledi.

Daha sonra kadını evinde ziyaret ettiğini belirten Davutoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bir millet eğer her an fedakarlık yapmaya hazır fertlerden oluşuyorsa, o millet tarihe büyük izler bırakır.

Büyük Taarruz’u gerçekleştiren kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onların mirasına sahip çıkacağımızı her zaman söylüyoruz. Gaziantep’teki saldırı başta olmak üzere, terör olaylarında şehit düşen asker ve sivil tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

Hiçbir zaman Yemen’den, Büyük Taarruz’dan bize miras kalan bu vatanı herhangi bir şekilde zarara uğratacak, bu vatanda öyle ya da böyle hesaplarda olacak kimseye fırsat vermeyeceğimizi de buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz.

Davutoglu New York 30 Agustos

Özellikle de buradan haykırmak istiyoruz ki sizlerle birlikte binlerce kilometre uzaktaki gönlünde Türkiye, Anadolu aşkı olan vatandaşlarımızla birlikte bunu bir kez daha teyit etmek istiyoruz. Allah bir daha bu milleti yeni bir İstiklal Savaşı yapmak zorunda bırakmasın.

Ama bütün dünya da bilmeli ki eğer bu millet kendi istiklali, onuru için, milletin bekası, devletin kudreti için fedakarlık yapmak gerekirse bu fedakarlığı da dünyanın neresinde olursa olsun yapacaktır.”

Konuşmasının ardından şiir okuyan Atatürk Okulu öğrencilerine kitap imzalayan ve hediye eden Davutoğlu, uzun süre çocuklarla ilgilenerek, onlarla fotoğraf çektirdi.

Resepsiyona, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Apakan’dan görevi devralacak yeni Büyükelçi Halit Çelik, KKTC Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akil, BM Daimi Temsilci Yardımcısı Hüseyin Müftüoğlu, New York Başkonsolosu M. Levent Bilgen ile birlikte New York ve diğer eyaletlerden Türk vatandaşları katıldı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,048TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın