69.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaA-MansetDisney - Pixar - Elemental - Efe Teksoy Yazdı

Disney – Pixar – Elemental – Efe Teksoy Yazdı

DISNEY VE PIXAR’DAN SIRA DIŞI BİR ANİMASYON, “ELEMENTAL: DOĞANIN GÜÇLERİ”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; komedi ve macera türündeki “ELEMENTAL” adlı animasyonu, Amerika’nın en çok okunan Los Angeles merkezli ilk Türkçe internet Gazetesi @alaturkaonline için kaleme aldı.

DOĞANIN SEVİMLİ ELEMENTLERİ 

Walt Disney Pictures ve Pixar Animation Studios tarafından üretilen Elemental, yönetmenliğini Peter Sohn’un ve yapımcılığını ise Denise Ream’ın üstlendiği stüdyonun 27. uzun metrajlı animasyon filmi olarak vizyona girdi. Yönetmenin Kore‘den ABD‘ye göç ederken (tek kelime İngilizce bilmeden) New YorkBronx‘ta geçirdiği çocukluk zamanlarından ilham alan özgün bir hikaye sunuyor. Doğadaki elementlerin, Antropomorfizm yani; insan biçimcilik olarak bilinen unsurların işlendiği öykünün alt metninde; farklı kültürlerin ve dillerin bir araya getirdiği topluluğun, sosyolojik ve toplum bilimsel yönüne odaklandığını görüyoruz. Öte yandan hikayenin; sıla hasreti, aidiyet ve göç olgusu çerçevesinde işlendiği yapımda, postmodern felsefenin önde gelen filozofları Gilles Deleuze ve Félix Guattari‘nin “Yersiz-Yurtsuzlaşma” kavramının da bu anlamda öne çıktığı görülüyor. Bir diğer önemli detay ise, Ember ve Wade karakterleri arasındaki bağı kuran olgunun güven duygusu olması.

DOSTLUK ÜZERİNE

Romalı büyük filozof, siyasetçi ve devlet adamı Marcus Tullius Cicero, Platon’dan esinlenerek diyalog biçiminde yazdığı Dostluk Üzerine adlı kitabında, dostluğun nitelikleri ve faydaları üzerine bilgece öğütler verir. Cicero; “Dostlukta aradığımız değişmezliğin ve sarsılmazlığın temeli güvenilir olmaktır.” diyerek, bunun değişmez bir kural olduğunu belirtir. Tıpkı Ember ve Wade karakterleri arasındaki ilişkinin güvene dayandığı gibi. Yapım tasarımı, büyük bir mesai ve emek sürecinden geçen animasyon, 200 milyon dolarlık devasa bir bütçeye sahip. Bu anlamda Pixar Stüdyoları, Elemental animasyonu için büyük bir bilgi işlem gücüne ihtiyaç duydu ve bunun için de daha fazla bilgisayar satın alarak ve işlemci gücünü arttırmak zorunda kaldı. Ayrıca kampüsündeki üç büyük odada bu film için kullanılan 151.000‘den fazla işletim sistemi çekirdeği var. Karşılaştırma açısından bakıldığında, Toy Story: 294 çekirdeğe, Monsters Inc.: 672 çekirdeğe ve Finding Nemo: 923 çekirdeğe sahipti. Elemental’in oranı, çok büyük bir bilgi işlem gücünü kapsamaktadır. Hikaye Sanatçısı Jason Katz; yapımın tamamlanması (hem stüdyoda hem de evde) 7 yıl süren animasyon için, evde uzaktan çalışırken hikaye ekibinin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını paylaştı.

ANİMASYONUN KONUSU

Ateş, su, toprak ve hava elementleri sakinlerinin yaşadığı Element Şehri’nde, halk uyumlu bir şekilde mutluluk içerisinde yaşamaktadır. Kıvrak zekâlı ve çabuk parlayan bir genç kadın olan Alev (Ember), tamamen zıt karakterdeki hayatı akışına bırakmış bir adam olan Deniz (Wade) ile tanışır ve dost olur. Deniz ile dostluğundan sonra Alev’in yaşadıkları dünyaya dair olan inançlarını değiştirecek ve onu olağanüstü maceraların içerisine götürecektir. Ateş ve su elementinden iki zıt kutbun bu macera dolu serüveni, sizlere inanılmaz bir dünyaya doğru yolculuğa çıkartacak.

Animasyonun orijinal seslendirme kadrosunda; Leah Lewis, Mamoudou Athie, Ronnie Del Carmen, Shila Ommi, Wendi McLendon-Covey, Catherine O’Hara, Mason Wertheimer, Ronobir Lahiri, Wilma Bonet, Joe Pera, Matthew Yang King ve Clara Lin Ding yer alıyor.

ELEMENTAL: DOĞANIN GÜÇLERİ

Arabalar serisinden bu yana hiç insanın yer almadığı ilk Pixar filmi olan Elemental, Cesur/Brave (2012), Ters Yüz/Inside Out (2015) , Kayıp Balık Dori/ Finding Dory (2016) , İnanılmaz Aile 2/ Incredibles 2 (2018) ve Kırmızı/Turning Red (2022)  animasyonlarından sonra bu yapım, başrolü kadın olan altıncı Pixar filmi ve aynı zamanda kadın kahramanın aşık olduğu ilk orijinal Pixar yapımıdır.

Yönetmen Peter Sohn“Ailem 1970’lerin başında Kore’den göç etti ve Bronx’ta çok yoğun çalışan bir market kurdu. Biz farklı kültürlerden, dillerden ve güzel küçük mahallelerden oluşan bir salata kasesinde karışmış, büyük umutlar ve hayaller ile yeni bir ülkeye göç eden ailelerin arasındaydık. Beni ‘Elemental’ filminin hikayesine sürükleyen şey işte buydu. Hikayemiz ateş, su, toprak ve hava gibi klasik elementlere dayanıyor. Bazı elementler birbiriyle karışabilir ama bazıları karışmaz. Peki ya bu elementler canlı olsaydı ne olurdu?” diyen yönetmen, filmin çıkış noktasını bu kelimelerle anlatıyor.

Yapım ekibi, araştırma için ülkeleri ziyaret etmek yerine ekip, ilham almak için YouTube’da Venedik ve Amsterdam gibi POV (Point On View) şehir turlarını izleyerek uzun çalışma saatleri geçirdi.

Macera ve komedi türündeki Elemental, sizleri büyüleyici Pixar evreninde inanılmaz bir yolculuğa çıkartacak eğlenceli bir animasyon.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

KAYNAKÇA

Cicero, Dostluk Üzerine, çev. C. Cengiz Çevik, İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2020

 

 

 

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın