56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaDünya 2007'ye göre daha mutlu bir yer

Dünya 2007’ye göre daha mutlu bir yer

Ekonomik krizlere, savaşlara, çatışmalara ve doğal afetlere rağmen, insanların 2007 yılına kıyasla bugün çok daha mutlu oldukları açıklandı. Türkiye’de en mutlu insanların yaşadığı ilk beş ülkeden biri.

Reuters’ın haberine göre, Ipsos Global’ın yaptığı küresel araştırmada, dünya genelindeki insanların dörtte üçünden fazlası hayatlarından memnun olduklarını belirtirken, yaklaşık dörtte birlik kesim ise kendilerini “çok mutlu” olarak nitelendirdi.

Araştırmanın sonuçları Ipsos Global Başkan Yardımcısı John Wright tarafından açıklandı. Wright, 2007’den bu yana 24 ülkede 18 bin kişiyle görüştüklerini belirterek, “Dünya bugün daha mutlu bir yer haline geldi. Bunu gerçekten ölçebiliyoruz çünkü takip ediyorduk” dedi.

Ancak Wright insanların neden mutlu olduğuyla ilgili beklentilerin dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Wright, “Mesele sadece ekonomi ve sağlıkla ilgili değil. Bir sürü başka faktörü de değerlendirmeye almak gerekli” dedi.

TÜRKİYE EN MUTLU ÜLKELERDEN BİRİ
Araştırmaya göre en mutlu insanlar Endonezya, Hindistan ve Meksika’da yaşıyor. Bu ülkeleri Brezilya ve Türkiye takip ediyor. En mutsuz insanlar ise Macaristan, Güney Kore, Rusya, İspanya ve İtalya’da yaşıyor.

“Parayla saadet olmaz” lafını doğrularcasına dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan ABD, Kanada ve İngiltere’de yaşayan insanlar ise listenin ortalarında yer alıyor.

Wright, bunun ekonomi dışında birçok faktörün etkili olduğuna dair bir işaret olduğunu belirterek, “Bazen en büyük mutluluk sıcak bir yemek ya da kafanızın üzerinde bir çatı olabiliyor. İlişkiler dünya genelinde hala mutluluğa yatırım olarak görülen en büyük şey. Bu kültürlerde ailenin önemi çok daha büyük” dedi.

AVRUPALILAR PERİŞAN
Bölgesel olarak bakıldığında ise Latin Amerika en fazla sayıda mutlu insana sahip. Liste, Kuzey Amerika, Asya-Pasifik ve Ortadoğu ve Afrika diye devam ediyor. Avrupalıların ise sadece yüzde 15’i kendini mutlu addediyor.

Öte yandan evli çiftler bekarlardan daha mutlu ancak kadınların ve erkeklerin mutluluk oranları eşit. Eğitim ve yaş da önemli faktörler: 35 yaşın altında olup çok mutlu olduğunu söyleyenler 25–49 yaş grubundakilerden çok daha fazla. Eğitim seviyesi yükseldikçe de mutluluk artıyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,107BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın