59.4 F
Los Angeles
1 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemDünya barışında umut verici artış

Dünya barışında umut verici artış

Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP), Küresel Barış Endeksi’nin 2011 verilerini bu sabah açıkladı. Buna göre, dünyada barışında küçük de olsa bir artış yaşandığı görülüyor. Barışçıl ülkeler sıralamasında Türkiye 130’uncu sırada yer alıyor.

Uluslararası araştırma şirketi IEP’nin 2011 yılına ilişkin verilerine göre, küresel şiddette, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,5 oranında bir azalma yaşanırken, bu olumlu gelişmenin gözlemlenmediği bölgelerin Kuzey Afrika ve Ortadoğu olduğu belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre dünyanın en tehlikeli bölgesi, yıllardır bu unvanı hiçbir ülkeye kaptırmayanSahraaltı Afrikası’nı geçerekOrtadoğu oldu.

Dünyanın en güvenli bölgesi olarak Batı Avrupa’yı işaret eden raporda, ülkeler arasında çatışmalar azalırken, yurtiçi şiddetin arttığı bilgisine yer verildi.

SURİYE 117 SIRA GERİLEDİ

Suriye, güvenli ülkeler sıralamasında 30’uncu sıradan 147’nci sıraya gerilerken, Fransa 40’ıncı, ABD ise Çin’in hemen önünde, 88’inci sırada yer aldı.

İzlanda’nın birinci sırada bulunduğu listede, 2007 yılında 92’nci sırada olan Türkiye 2011’de 130’uncu sıraya gerileyerek, Suriye’nin sadece 17 sıraönünde konumlandı.

Bu yıl altıncısı yayımlanan ve Ortadoğu’nun “en tehlikeli bölge” olarak nitelendirildiği rapor, 158 ülkede iç ve dış şiddet ölçümlerine dayanan 23 kriter gözetilerek hazırlandı.

Bu kriterlerin arasında, silahlı çatışmalarda ölen insan sayısı, askeri harcamaların gayrısafi yurtiçi hasıladaki payı, suç oranı, şiddet içeren gösteriler, cezaevlerindeki insan sayısı gibi veriler bulunuyor.

EKONOMİ VE BARIŞ ENSTİTÜSÜ

Merkezi Avustralya’nınSydney şehrinde olan ve New York’ta da ofisi bulunan Ekonomi ve Barış Enstitüsü, iş dünyası, barış ve ekonomik kalkınmanın kesiştiği alanlarda çalışan, kar amacı gütmeyen bir araştırma kurumu.

Enstitü’nün yayımladığı Küresel Barış Endeksi, Ekonomik İstihbarat Birimi tarafından derlenen verilerle barış enstitüleri ve düşünce kuruluşlarında görev alan uzmanlardan oluşan uluslararası bir panelde geliştiriliyor.

ALTINCI KEZ YAYIMLANIYOR

İlki Mayıs 2007 yılında hazırlanan Küresel Barış Endeksi, daha sonra Mayıs 2008, Haziran 2009, Haziran 2010 ve en son Mayıs 2011 tarihlerinde yayımlandı.

2011’in aksine, 2009 ve 2010 verileri küresel barışın gerilediğini gösteriyordu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,048TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın