64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerEgemen Bağış Avrupa'yı obez diyetisyene benzetti

Egemen Bağış Avrupa’yı obez diyetisyene benzetti

İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının ana odağı Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi görünse de Avrupa Birliği’yle (AB) ilgili meseleler de görüşmelerde önemli yer tutuyor. AB Bakanı Egemen Bağış’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Avrupa Bütünleşmesinin Geleceği” başlıklı panel de bunlardan biriydi.

AB projesine halkın desteğini sağlamak, AB yönetişim mekanizmalarıyla bugünkü kriz ortamının ötesine geçmek, AB-Türkiye ilişkilerini yeniden canlandırmak ve değişen dünyada Avrupa’nın “yumuşak gücünü” kullanabilmek gibi alt başlıklarla toplanan panele Bakan Bağış’ın “diyetisyen” benzetmesi damga vurdu.

AB’yi obez bir diyetisyene benzeten Bağış, “Bize sürekli ne yememiz gerektiğini, ne kadar egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor ama bazen yapılması gerekenleri kendi unutuyor” dedi.

Avrupa’da Türkiye’nin AB üyelik hedeflerini iç siyaset için kullanan politikacıların sayısının arttığını da ifade eden Bağış, bununla birlikte Türkiye’nin bu süreçte muhteşem bir ilerleme kaydettiğini ifade etti.

“BEBEK MAMALARIMIZ BİLE ORGANİK”

Bağış, TRT 6’in yayına girmesi, Akdamar Kilisesi’nin ve Sümela Manastırı’nın ibadete açılması gibi örneklerin yanı sıra, “Gıda standartlarımız, oyuncak standartlarımız bile yükseldi. Artık bütün bebek mamalarımız organik” diye konuştu.

Avrupa’nın içinde bulunduğu krizin sebebinin de kuralların kendisinden değil, bazı üyelerin kurallara uymamasından kaynaklandığını belirten Bağış, “Diyetisyenin obez olması diyet reçetesinin sorunlu olduğu anlamına gelmiyor” dedi. Bununla birlikte, Bağış başta ekonomik krizin neden olarak gördüğü “oy birliği” olmak üzere bazı AB kurallarının değişmesi gerektiğini de vurguladı.

Bağış, Türkiye’nin bugün AB’ye girmeye hazır olduğunu ifade ederek, “Ama Euro bölgesi konusunda seçeneklerimizi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

“UKRAYNA AVRUPA’DADIR”

Panelin diğer dikkat çekici ismi Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç oldu.

Kiev’in, eskiBaşbakanı Yuliya Timoşenko’nun tutukluluğuyla ilgili olarak Avrupa’nın eleştirilerine maruz kaldığı, hatta Ukrayna’da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası’yla ilgili boykot çağrılarının yapıldığı bir dönemde, Yanukoviç’e “AB’den vazgeçip yüzünüzü doğuya, Rusya’ya dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu geldi.

Yanukoviç, ülkesinin 2010 yılından beri, AB uyum yasaları çerçevesinde attığı önemli adımları ve yaşanan ilerlemeyi özetleyerek, “Biz önceliklerimizi değiştirmeyeceğiz. Ukrayna’nın yeri Avrupa’dadır, doğal Avrupa haritası da Ukrayna’yı kapsamalıdır” diye konuştu.

Ukrayna’nın AB ile yakınlığının Rusya’yla ilişkilerine engel teşkil etmeyeceğini de ifade eden Yanukoviç, “Aksine ülkemiz Rus mallarının serbest dolaşımı için de bir köprü olacak. Bu durum hem Rusya hem bizim için kârlı olacak” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın