63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerika‘En zengin Yahudi’ adayını belirledi

‘En zengin Yahudi’ adayını belirledi

Las Vegas’ta kumarhane işleten İsrail yanlısı aşırı sağcı görüşleriyle tanınan Sheldon Adelson, Cumhuriyetçi Parti’nin favori başkan adaylarından Newt Gingrich’e Ocak ayındaki 5 milyonluk bağışının ardından 5 milyon dolar daha destek verdi.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Kasım ayında başkan adayı olmak için yarışan dört isim, Florida’da yapılacak ön seçimden evvel eyaletteki ilk televizyon münazarasına çıkarken, iki hafta önce 5 milyon dolar bağış yaparak Iowa yenilgisinden sonra yere serilen Newt Gingrich’i dirilten Las Vegas kumarhanecisi Sheldon Adelson, Gingrich’i destekleyen PAC’e (Politik Eylem Komitesi) karısı Miriam adına 5 milyon dolar daha bağışta bulundu. Böylece Adelson’ın Gingrich’e desteği 10 milyon doları buldu.

YOLU MAHKEME AÇTI

2010’da ABD Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bir kararla, şirketlerin de bireyler gibi istedikleri aday için politik kampanya düzenleyebileceği ve bunun için bir limit olmadığına karar verilince PAC’lerin siyasetteki ağırlığı arttı. Ve 2010 ara seçimlerinde bu sayede Amerikan tarihinin reklam bütçesi rekorunun kırılmasından beri, mahkeme kararı arada bir ilişki olmasını yasaklasa da kampanyalar dolaylı yoldan PAC’lerin kontrolüne girdi.

AŞIRI SAĞCI

Karısı Miriam Adelson ile Newt Gingrich’i destekleyen “Geleceğimizi Kazanmak” adlı PAC’e bağışta bulunan Sheldon Adelson (79), ülkenin en esrarengiz işadamlarından. 23 milyar dolarlık kişisel serveti olan Adelson’ın kendini “Dünyanın en zengin Yahudisi” olarak tanıttığı biliniyor. Ancak Las Vegas’ta kumarhanesi, İsrail’de bedava dağıtılan ve kısa sürede ülkenin en çok okunan yayını haline gelen bir gazetesi olan Adelson, basınla kesinlikle konuşmuyor. İsrail yanlısı aşırı sağ görüşleri olan Adelson’ın, Filistinliler için “icat edilmiş ulus” diyen ve İran konusunda sertlik yanlısı politikalar savunan Gingrich’in düşüncelerini de asıl etkileyen kişi olduğu yorumları yapılıyor.

Zengin ama vergiyi az ödüyor

Mitt Romney, Güney Carolina’yı kaybetmesinin ardından, vergi beyannamesini yayınlamama inadından vazgeçti ve dün son iki yıla ait vergi kayıtlarını sonunda açıkladı. Buna göre Romney; 2010’da 21.7 milyon dolar, 2011’de de 20.9 milyon dolar gelir etti. Ancak İsviçre’de hesapları olduğu, Cayman Adaları’ndan Bermuda’da ve dünyada vergi cenneti sayılan birçok yerde şirket açtığı görülen Romney’nin, gelirinin yüzde 35’ini vergi olarak ödeyen Amerikalı ortalama vatandaşın aksine, zenginlerin vergi avantajından yararlanarak 2011’de yüzde 15.4, 2010’da da sadece yüzde 13.9 oranında vergi verdiği anlaşıldı. Obamaların vergi oranı yüzde 26.4. Öte yandan, yaklaşık 250 milyon dolar kişisel servetiyle Amerikan tarihinin en zengin başkan aday adaylarından biri olan Romney’nin görece az vergi ödemesi nedeniyle seçim kampanyasında hedef olması bekleniyor.

Bağış sistemi nasıl işliyor

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kararına göre şirketler herhangi bir Politik Eylem Komitesi’ne (PAC) istediği kadar para yatırabiliyor. Arkalarındaki şirket desteği nedeniyle “süper PAC” denilen bu organizasyonlar da sonra parayı istedikleri aday için, o adayın kampanyasıyla bir ilişki içinde olmamak şartıyla sınırsız şekilde harcayabiliyor. Böylece bireylerden bağış toplarken 2 bin 500 dolarla sınırlı olan seçim kampanyaları, PAC’ler sayesinde hiçbir sınırlamayla karşılaşmıyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın