67.9 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaAmerikaLos AngelesErmenilerin Kini Atatürk Anıtına Yol Vermedi

Ermenilerin Kini Atatürk Anıtına Yol Vermedi

Ermenilerin Kini Ataturk Heykelini Engelledi

Ermenilerin Kini Atatürk Anıtına Yol Vermedi – Ergün Kırlıkovalı yazdı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Carson City belediyesinin düzenlediği “liderler ve milletler bahçesinde” Mustafa Kemal Atatürk anıtı yapılmasıyla ilgili öneri, belediye meclisi tarafından hararetli tartışmalardan sonra reddedildi.

Belediye başkanı Jim Dear, iki senedir methettiği Atatürk‘ü bir gecede unuttu ve “soykırım” sözcüğünü bile telaffuz etti. Ancak, Belediye meclisinde hararetli sunumlara neden olan önerinin reddedilmesinde ABD’deki Ermeni lobisi ile bölgedeki Yunanlılar önemli rol oynadı.

Atatürk anıtı önerisini son anda haber alan Taşnaklar (Ermeni Devrimci Federasyon Batı ABD Merkez Komitesi), Huncaklar ( ABD Batı Bölgesi Ermeni Ulusal Komitesi), ve Ermeni Gençlik Federasyonu (bir Taşnak alt kuruluşu) ve Amerika Yunan Konseyi gibi örgütlere üye 300’den fazla kişi, Carson City belediye binasında toplandı. Belediye binasına sığmayan Ermeni ve Yunanlıların bir kısmı da dışarda anıtla ilgili öneriyi protesto etti. Buna karşılık, sayıları nispeten az olan Güney Kaliforniya’daki Türk-Amerikalılar da 100den fazla üyesiyle önemli bir temsil kabiliyetine ulaştı.

Anıta karşı gelenler adına Zareh Sinanyan (Glendale kenti Belediye Başkanı), Jack Haciyan (Montebello Belediye Başkanı), Ardashes Kazakyan (Glendale kenti yöneticisi) , Profesör Levon Marasliyan ve Amerika Yunan Konseyi Başkan Yardımcısı Aris Anagnos söz aldı ve yanlışlarla, hakaretlerle dolu konuşmalar yaptı, yaptılar. Bu arada, Ermeni asıllı politikacılar da toplantıda anıta karşı olduklarını belirten bir mektup sundular. Ermeni temsilciler Atatürk’ü Hitler ile aynı mantığa sahip olduğunu iddia edecek kadar iğrençleştiler ve alçaldılar.

Anıt lehinde konuşan altı kişi, ATASC dernek başkan ve eski başkanları, anıt komitesi ve dostları ile Türkiye’nin Los Angeles konsolosu Sayın Gülru Gezer idi. Sayın Gezer, bir çok dünya liderinin Atatϋrk’ün devrimci, reformcu, barışçı ve evrensel görüşlerini taktir ile karşıladığını, ve Atatürk, yurtta ve evrende barış isteyen, kadın haklarını birçok ülkeden önce hayata geçiren, modern Türkiye’nin kurucusu olarak tarihe geçtiğini söyledi.

ATASC Başkanı Burcu Tansu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, anıta ret oylamasının Türk toplumunu derinden üzdüğünü, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün anısını yaşatmak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını, ama Ermenilerin kinlerinin anıtı önlediğini söyledi. Bu olayın Türkler ve Ermeniler gibi yüzyıllarca birlikte yaşamış milletlerin barışına gölge düşürdüğünü söyledi.

Olayın ertesi günü, salim bir kafa ile bir durum değerlendirmesi yaptığımda görünen fotoğraf şudur:

Ermeni lobisi gene yapacağını yapmıştır. Burada sürpriz yoktur. Aşırı derecede üzülmeğe, abartmaya ve/veya moral bozukluğuna hiç gerek yoktur. Güney Kaliforniya Türk Amerikan toplumu olarak, adım sektirmeden, bıraktığımız yerden devam edecek ve o anıtı mutlaka Kaliforniya’da bir kente dikeceğiz

Atatürk bizler için çok önemlidir. Şahıslar, gruplar, partiler üstüdür. Vatanımızın, milletimizin özüdü, vizyonudur. Hedefidir ve hayalidir. Kalbi ve ruhudur… Atatürk’e karşı olmak demek, Türk milletine her alanda, her anlamda karşı olmak demektir. ‘Hepimiz Hrantız‘ diyen o saf özürcüler ve onların arkasındaki “Derin Dinkciler”in bu olaydan ders çıkarmalarını ve soykırım iddialarının ardındaki inanılmaz kin ve nefreti artık görmelerini diliyorum.

Ergün Kırlıkovalı

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın