62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemEv sahibi-kiracı anlaşmazlıkları Diyanet’in cuma hutbesinde

Ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları Diyanet’in cuma hutbesinde

Kiralara yüzde 25 artış kotası konulması ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Ev sahibi ve kiracı arasında çıkan çok sayıda tartışma hatta cinayete şahitlik ediyoruz. Yüksek bütçesi nedeniyle sürekli tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı da yayınladığı hutbesinde son dönemde ülkemizde iyice artan kiracı ve ev sahipleri arasında yaşanan krizlere dikkat çekti.

Diyanet “Ahilik: Dürüstlük ve merhameti ticarete hakim kılmak” başlıklı hutbesinde, “Mümin, ticarette sadece dünya kazancını değil, ahiret hesabını da gözetir. Haksız kazançtan, karaborsacılıktan, fırsatçılıktan, kul ve kamu hakkını ihlal etmekten uzak durur. Mümin, servet ve malın esiri olamaz. Rızkına kimsenin hakkını bulaştıramaz. Kendisinin ve ailesinin boğazından haram lokma geçiremez Mümin, daha fazla kazanç elde etmek için temel ihtiyaç maddelerini stoklayamaz. Arz talep dengesini bozarak bir malı değerinden fazlaya satamaz. İnsanların zorunlu ihtiyacı olan ev ve işyerini boş bırakıp fiyatları yükseltemez” dedi.

“EV SAHİPLERİ MERHAMETLİ OLMALI”

Ev sahiplerinin merhametli olması gerektiği söylenen hutbede, “Merhametli bir ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz. İnsaflı bir kiracı da kasıtlı olarak ev sahibini mağdur edemez, kimseye kasten zarar verilemez; zarara, zararla karşılık da verilemez. İslam’a göre bir kişinin canına, malına ve haysiyetine zarar vermek haramdır ve büyük günahlardandır” ifadesini kullandı.

AŞIRI LÜKS VE İSRAF ARTIYOR

Hutbede ayrıca aşırı lüks ve israfın da günah olduğuna yer verilerek, Alışverişte helal haram hassasiyeti her geçen gün azalıyor. Doğruluk ve dürüstlük gibi erdemler giderek zayıflıyor. Daha çok kazanma hırsıyla ahlaki değerler ve hukuki ilkeler göz ardı ediliyor. Aşırı tüketim, lüks ve israf günden güne artıyor. Bu durumda bize düşen, Ahilik ilkelerini benimsemek, iş ve ticaret hayatımıza bu ilkeleri yeniden hâkim kılmak için çaba göstermektir” denildi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,092BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın