63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023

Evlilik Tescili

Şahsen başvuru, Posta ile ve İnteraktif yapılabilir.

İşlemi interaktif yapmak için tıklayınız…

Açıklamalar
Evlenme tescili işleminin ilke olarak evliliğin yapıldığı yere en yakın Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa başvurularak yapılması gerekmektedir.

e-Konsolosluk ortamında evlilik bildirimine ilişkin dilekçenin hazırlanması mümkündür. Bu dilekçe hazırlandıktan sonra, yazıcıdan çıktı alınarak imzalanması ve gereken diğer belgelerle beraber postayla konsolosluğa gönderilmesi gerekmektedir.

Tescil işlemi tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi verilerek Aile Cüzdanı ve Nüfus Cüzdanı müracaatı yapmanız istenecektir.

Posta masrafı şahsen başvuru sırasında nakit ödenecektir.

Doldurulacak Formlar

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Evlilik belgesinin aslı (veya yetkili yerel makam veya evlendirme dairesinden alınan onaylı örneği),
  • Sizin ve eşinizin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Siz veya eşiniz yabancı uyruklu iseniz, yabancı uyruklu olanın doğum belgesi (birth certificate) veya anne ve baba adını, doğum yerini ve tarihini gösteren bir kimlik belgesi.
  • Kadın Türk vatandaşıysa ve daha önceden evlenip boşanmışsa, boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün dolmadan evlenmenin yapılmış olması halinde yetkili Türk mahkemesince verilmiş iddet müddetinin (300 günlük bekleme süresi) kaldırıldığına ilişkin mahkeme kararı,
  • Kadın Türk vatandaşıysa ve evlilik soyadıyla birlikte önceki soyadını da taşımak istiyorsa, önceki soyadını da taşıma isteğini içeren dilekçe,
  • Yeni Nüfus Cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere, sizin ve eşinizin son 6 ay içinde çekilmiş 6’şar adet renkli fotoğrafı. (Üç adet aile cüzdanı, üç adet nüfus cüzdanı için. Fotoğrafların hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayar ile çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından, bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir).

İşlem Masrafları
Değerli Kağıt Bedeli
34,00 $ – Uluslararası Aile cüzdanı bedeli (Büyükelçilik / Başkonsolosluk’tan aile cüzdanı düzenlenmesi talep edilirse)
Posta Masrafı
10,00 $ – Normal Posta
Posta Masrafı:

$10,00 – (İşlem harçlarına ilave olarak, Türkiye ile yapılacak yazışmalar için tahsil edilmekte olup, “Turkish Consulate” emrine düzenlenmiş “money order” ile ödenmesi gerekmektedir.)

ÖNEMLİ NOT: İşlemleriniz için pasaport, nüfus cüzdanı, vatandaşlık sertifikası vb. belgelerin asıllarını halihazırda Başkonsolosluğumuza/Konsolosluk Şubemize göndermiş durumdaysanız, sözkonusu belgelerin tarafınıza iadesi için 10 Dolarlık ilave “money order” göndermeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızın tarafınıza iade için hızlı/güvenli postanın kullanılmasını tercih ediyorsanız, – 10 Dolarlık “money order” yerine – ücreti tarafınızca önceden ödenmiş bulunan ve adresinizin üzerinde yazılı olduğu boş bir USPS Expres Mail posta zarfı gönderiniz. FedEx, DHL, UPS gibi özel posta şirketlerinin iade zarfları kabul edilmeyecektir.

Toplam İşlem Masrafı : 44 $

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın