61.4 F
Los Angeles
9 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemEvrenin 'en yaşlı' galaksisi bulundu

Evrenin ‘en yaşlı’ galaksisi bulundu

Japonya Ulusal Astronomi Rasathanesi bünyesindeki gökbilimciler evrendeki en yaşlı galaksiyi keşfetti. Galaksinin 12.91 milyar ışık yılı uzakta olduğu tahmin ediliyor.

ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan Mauna Kea tepesindeki Subaru ve Keck teleskoplarını kullanan Japon gökbilimcilerin araştırmasının sonuçlarının Astrofizik Dergisi’nde yayımlanacağı belirtildi.

California Teknoloji Enstitüsü’nden kozmoloji ve galaksi oluşumu uzmanı Richard Ellis, çalışmanın daha önce ortaya atılan yaşlı galaksi iddialarından daha ikna edici olduğunu söyledi.

Japonyalı uzmanların metotlarının üzerinde bilim çevrelerinin anlaşabileceğini belirten Ellis, bununla birlikte aynı ekibin geçtiğimiz yıl da benzer bir bulguyla ortaya çıktığını hatırlattı.

“Işık yılı” terimi ışığın uzayda bir yılda aldığı mesafeyi ifade ediyor. 1 ışık yılı 9.55 trilyon kilometreye tekabül ediyor. Dolayısıyla uzak galaksiler keşfetmek aslında zamanda geriye bakmak anlamına geliyor.

NASA’nın Hubble Teleskopu’nu kullanarak, bir Fransız ekip, 2010 yılında 13.1 milyar, ABD’li bir ekip ise geçen yıl 13.2 milyar ışık yılı uzakta galaksiler keşfettiklerini açıklamış, bulgular Nature dergisinde yayımlanmıştı.

Ancak Ellis, bu bulguların başka metotlarla teyit edilmediğini belirtti. Arizona State Üniversitesi’nden bir ekip ise bu ay yaptığı açıklamada 13 milyar ışık yılı uzakta bir galaksi keşfedildiğini duyurdu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,525BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın