67.2 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGündemFacebook, alkol bağımlılığını haber veriyor

Facebook, alkol bağımlılığını haber veriyor

Üniversite öğrencilerinin facebook üzerindeki fotoğraflarının, öğrencilerin alkol bağımlılığı riski konusunda ipuçları ortaya koyabileceği açıklandı.

ABD’de yapılan bir araştırma, sosyal paylaşım sitesinde sarhoş halleri ile ilgili fotoğraf ya da mesajları olan öğrencilerin, daha fazla alkol bağımlılığı riski altında olduğunu gösterdi.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yapılan ve Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten uzmanlar, bu tür sitelerde bulunan fotoğraf ve mesajların aslında klinik durumlar için öngörü niteliğinde olduğunu söyledi.

Araştırmacılar ayrıca, facebook sayfalarının okullara alkolle ilgili sorun yaşayan öğrencilerin değerlendirilmesi konusunda da yardımcı olabileceğini belirtti ancak özel hayat ve etik davranma konusundaki endişelerin bunu biraz zorlaştırabileceğini ifade etti.

Uzmanlar, facebook gibi sitelerde bulunanların “gerçek hayatta” olup bitenlerle ilişkili olduğunu belirtiyor.

Araştırmada, herkese açık profili bulunan 224 öğrencinin mesaj ve resimleri incelendi. İncelenen profillerin üçte ikisinde alkol kullanımıyla ilgili bir mesaj ya da fotoğraf bulunmadı. Kalan profillerde ise, sosyal ve sorun yaratmayacak alkol kullanımını gösteren mesaj ve resimlerin yanında, sarhoş araba kullanan öğrencilerin resimlerine bile rastlandı.

Araştırmacılar daha sonra tüm öğrencilere 10 soruluk bir tarama testi uyguladı. Facebook sayfasında aşırı alkollü halleri görünen her 10 öğrencinin yaklaşık 6’sının alkol bağımlılığı ve diğer alkolle bağlantılı riskler taşıdığı belirlendi. (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın