68.2 F
Los Angeles
26 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaFBI, Charlie Chaplin’e kafayı takmış

FBI, Charlie Chaplin’e kafayı takmış

İngiltere Ulusal Arşivi, iç istihbarat teşkilatı MI5’ın (Military Intelligence Section 5) dünyaca ünlü İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar Charlie Chaplin ile ilgili yaptığı araştırmaların gizli belgelerini açıkladı.

Guardian’ın haberine göre, belgelerde, ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) kurucusu J. Edgar Hoover’ın, “komünizm sempatizanı” olduğunu iddia ettiği Chaplin’in ABD’den sürülmesi için İngiliz istihbaratının yardımını istediği ortaya çıktı.

“Modern Zamanlar” ve “Büyük Diktatör” filmleri nedeniyle, Chaplin’i “Bolşeviklerin Hollywood’daki sözcüsü” olarak nitelendiren FBI’ın bu isteği üzerine MI5, ünlü yönetmen hakkında çok detaylı bir kişisel dosya hazırladı.

MI5’ın ulusal arşiv erişimine açılan dosyayı FBI için hazırlandığı dönemde ulaştığı sonuç, “Chaplin’in rejim ve ülke için herhangi bir tehdit oluşturmadığı” şeklinde olmuş.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,116BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın