67.2 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGündemFukuşima felaketinin boyutları halktan gizlendi

Fukuşima felaketinin boyutları halktan gizlendi

Japonya’da 300 kişiyle görüşülerek hazırlanan bir rapora göre, Çernobil’den sonra meydana gelen en büyük nükleer felaketi hükümet “önemsiz” olarak göstermeye çalışmış.

Japonya 11 Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima’daki nükleer tesislerde meydana gelen felaketi tartışmaya devam ediyor.

“Japonya’yı Yeniden İnşa İnisiyatifi”nin hazırladığı 400 sayfalık raporda,dönemin Japon hükümeti felaketle ilgili olarak halktan ve ABD’den bilgi saklamakla suçlanıyor. Raporda “hükümetin bu tutumu, ABD ile olan ilişkileri zora sokmuş olabilir” ifadesine yer verildi. Rapora göre, ABD’nin felaketin ardından aldığı önlemler, Japonya’dan gelen bilgileri “şüpheli” olarak yorumlandığına işaret ediyor.

Öte yandan, raporda ayrıca hükümet ve tesisi işleten şirketle ilgili görüş ayrılığına da yer verildi. Raporda, hükümetin “personelinizi çekmeyin ve felaketi kontrol altına almaya çalışın” talimatına karşın, şirket yönetimi personelin tahliye edilmesini istediği iddia edildi.

Şirket yetkilileri söz konusu iddiayı yalanlarken, hükümet adına herhangi bir açıklama yapılmadı. Dönemin Başbakanı Naoto Kan, Associated Press’e konuşmuş ve felaket anında bilgi akışının son derece yavaş olduğunu söylemişti. O anda güvenilir bilgiye ulaşmanın son derece güç olduğunu kaydeden Kan, bilgi akışının “yanlış” olabileceğini kabul etmişti.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın