61.1 F
Los Angeles
6 Haziran 2023
AnasayfaA-MansetGalaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy Vol. 3) - Efe Teksoy Yazdı

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy Vol. 3) – Efe Teksoy Yazdı

EĞLENCELİ KAHRAMANLAR GERİ DÖNDÜ, “GALAKSİNİN KORUYUCULARI 3 (GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 3)”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; aksiyon, macera ve fantastik türündeki “Guardians of the Galaxy Vol. 3” adlı filmi, Amerika’nın Los Angeles merkezli en çok okunan internet Gazetesi @alaturkaonline için kaleme aldı.

EPİK MACERA DEVAM EDİYOR

Walt Disney Pictures ve Marvel Studious yapımı serinin üçüncü halkası Guardians of the Galaxy Vol. 3, 114 milyon dolarlık ABD içi gişe açılışıyla 2023 yılının en büyük 2. yerli açılışını ve live-action film olarak ise bu yılın en büyük gişe açılışına imza attı. IMAX sinemalarında 25 milyon dolarlık hasılat yapan film, 2019 yapımı Avengers: Endgame‘den bu yana bir Marvel Sinematik Evreni (MCU) filmi için üçüncü en büyük IMAX açılışı oldu. Maceraya kaldığı yerden devam eden filmde, gardiyanlar Rocket Raccoon’u, High Evolutionary‘den korumak için heyecanlı bir maceraya atılıyor ve hikayenin merkezinde de Rocket Raccoon karakteri yer alıyor, bu anlamda bir orijin hikayesi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Galaksinin Koruyucuları ekibi, özellikle eğlenceli ve mizahi yönleriyle öne çıkan karakterlerden meydana geliyor.

HEDONİSTİK DÜNYADA ANLAM ARAYIŞI

Galaksinin Koruyucuları ekibi, hikayenin başlangıcında yani ilk filmde anlamsız ve Hedonistik bir dünya çizerken, serinin bu son yapımında artık ekibin olgunlaştığını ve bir amaç doğrultusunda ilerlediklerini görüyoruz. Günümüzün önde gelen filozofu ve kültür kuramcısı Byung-Chul Han, ‘’Eğlencenin İyisi’’ adlı felsefe kitabında; “Eğlence sadece eğlendirmek ve hoşnutluk vermeyi amaçladığını iddia ederken, bilişsel katmanlara sızmasıyla gösterir etkisini.” diyerek, bunu semantik ve bilişsel yapısı sayesinde başardığını aktarır. Han’ın bahsettiği bilişsel katmanlara, filmdeki karakterlerin de izleyiciler üzerinden ulaştığını görmekteyiz. Ayrıca bu karakterler; özveri, fedakarlık, doğruluk ve dürüstlük gibi kavramların önemini vurgulayarak genç izleyici kitlesini düzgün bir yola sevk edecek olumlu mesajlar veriyor.

FİLMİN KONUSU

Rocket’in hayatını kurtarmak için yeniden bir araya gelen Galaksinin Koruyucular’ı, bu defa karşılarında High Evolutionary adlı tehlikeli bir düşmanı bulacaktır. Bu görevin başarıyla tamamlanması ise, Koruyucuların kaderini belirleyecektir.

Oyucu Kadrosunda; Chris Pratt, Chukwudi Iwuji, Bradley Cooper (ses), Pom Klementieff, Dave Bautista, Karen Gillan, Vin Diesel (ses), Maria Bakalova (ses), Will Poulter ve Sylvester Stallone yer alıyor.

GALAKSİNİN KORUYUCULARI 3

James Gunn’ın yazıp-yönettiği 250 milyon dolarlık bu yapım, Marvel Sinematik Evreni‘ndeki 32. film olma özelliğini taşıyor. Ayrıca filmde, 1.000’den fazla oyuncuda 23.000’den fazla Protez kullanılarak tek bir filmde en çok kullanılan makyaj aleti olma rekorunu da kırıyor. Filmdeki Cosmo adlı karakter, uzaya çıkan ilk hayvanlardan biri olan Laika‘ya bir saygı duruşu olarak filmde yer alıyor. 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 uzay aracının yolcusu Laica, Dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan Sovyet uzay köpeğiydi ve uzay araştırmalarının gelişmeye devam edebilmesi için uzaya gönderilmişti. Yörüngede geçirdiği süre için bir fedakarlık ve başarı sembolü olarak günümüzde büyük saygı görmektedir. Aksiyon, macera ve fantastik türündeki GALAKSİNİN KORUYUCULARI 3, sizleri heyecanlı bir Marvel Sinematik Evreni’ne doğru etkileyici bir yolculuğa çıkartacak.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

Kaynakça

Byung-Chul Han, Eğlencenin İyisi: Batı Sanatında Ciddi/Eğlenceli İkiliği, çev. Haluk Barışcan, İstanbul: Metis Yayınları, 2023

 

 

 

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,532BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın