67.9 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaGül: "Suriye konusunda Söylediklerine en çok dikkat edilecek ülke Türkiye"

Gül: “Suriye konusunda Söylediklerine en çok dikkat edilecek ülke Türkiye”

abdullah gul new york turkevi toplanti

Gül, New York’ta BM görüşmeleri çerçevesindeki programını ve ardından gerçekleştireceği temasların detaylarını anlattı

New York’ta basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, BM görüşmeleri çerçevesindeki programını ve ardından gerçekleştireceği temasların detaylarını anlattı. BM Genel Kurulu toplantılarında en ateşli konunun Suriye’de yaşananlar olacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Suriye meselesi, sadece kimyasal meselesi değil. Kimyasal silah kullanmasalardı o zaman Suriye’de olup bitenler normal olaylar mıydı?” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 68’inci Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere bulunduğu New York’ta, Türkevi’nde basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, bu yıl BM Genel Kurulu’na olağanüstü ilgi olduğunu, toplantılara rekor düzeyde devlet ve hükümet başkanının katılacağını hatırlatarak, “Dünyada meseleler de sıcak olunca herkes burada oluyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN BM GENEL KURULU PROGRAMI

BM toplantılarının bir hafta boyunca süreceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu’nda geleneksel olarak ilk sırada konuşan Brezilya Devlet Başkanı ve ikinci sıradaki ABD Başkanının ardından üçüncü sırada kendisinin genel kurula hitap edeceğini söyledi. Ardından iki önemli toplantı yapılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bunlardan birisinin kalkınma ile ilgili, “Bin Yıl Kalkınma Hedefleri” başlığını taşıdığını ve bu toplantıya eşbaşkanlık yapacağını aktardı. Ayrıca “Sürdürülebilir Kalkınma Liderler Forumu” toplantısının yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, burada da “ana konuşmacı” olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu çalışmaları kapsamında birçok ikili görüşmede de bulunacağını belirterek, bu çerçevede İran Cumhurbaşkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı ile görüşmeler gerçekleştireceğini kaydetti.

New York’taki temaslarının bir diğer ayağını ise ekonominin teşkil ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın en büyük finans merkezi olan kentte çeşitli toplantılara katılıp konuşmalar yapacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN NEW YORK TEMASLARI

Merrill Lynch ve Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenecek etkinliklere katılacağını, Dış İlişkiler Konseyi (CFR) ve Princeton Üniversitesinde konferanslar vereceğini, ayrıca CNN, Washington Post, New York Times ve Foreign Affairs ile de mülakatlar yapacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, New York’ta Türkiye’nin 2015–2016 BM Güvenlik Konseyi adaylığı kapsamında bir resepsiyon vereceğini, ABD’de yaşayan Türk ve Ahıska Türk toplumunun temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştireceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu toplantılarında en ateşli konunun Suriye konusu olacağını belirterek bütün ülkelerin bu konudaki görüşlerinin burada görüleceğini kaydetti.

SURİYE’DE YAŞANANLAR

Bir soru üzerine, Genel Kurul’a hitabında önemli mesajlar vereceğini de dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Suriye konusunun bütün ülkeler için önemli olduğunu ancak neticelerinin Türkiye’yi doğrudan ilgilendirmesi dolayısıyla söylediklerine en çok dikkat edilecek ülkenin Türkiye olacağını söyledi. Diğer ülkelerin Suriye’de yaşananların sadece acısını duyabileceğini ve üzülebileceğini ama olup bitenlerin yansımalarının birçok alanda Türkiye’yi etkileyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bu konuları Genel Kurul’a hitabında dile getireceğini ifade etti.

“SURİYE MESELESİ SADECE KİMYASAL MESELESİ DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasına ilişkin yaptığı değerlendirmede de, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacaklarını anlatarak, “Suriye meselesi, sadece kimyasal meselesi değil. Kimyasal silah kullanmasalardı o zaman Suriye’de olup bitenler normal olaylar mıydı?” dedi. Bu çabaların gerçek bir temizliğe netice verip vermeyeceğini takip edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Gerçek bir temizlik olmasını çok isteriz” dedi.

TÜRKİYE’NİN BM GÜVENLİK KONSEYİ ADAYLIĞI

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi adaylığını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, daha önce Türkiye’nin Güvenlik Konseyi’nde önemli işler yaptığını hatırlatarak, birçok olayın Türkiye çevresinde geliştiği için Türkiye’nin tekrar orada bulunmasının yararlı olacağını ve dünya barışına hizmet edeceğini ifade etti

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın