62.3 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGündemGüneş enerjisiyle 584 günde devri alem

Güneş enerjisiyle 584 günde devri alem

İsviçreli bir grup güneş enerjisi sistemi kullanılan gemi 584 günde 60 bin kilometre yol kat ederek dünya turunu tamamladı.

Almanya’nın Kiel kentindeki tersanelerde inşa edilen 35 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki katamaranın güneş panelleri 537 metrekare alana sahip PlanetSolar isimli katamaranı, güneş enerjili sistemle 2010 yılı Eylül ayında başlattığı dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. Katamaradaki paneller iyi havalarda saatte 500 ila 600 kilowatt elektrik üretiyor ve bataryaların yüzde 100 dolmasını ve geminin 300 kilometre yol kat etmesini sağlıyor. Katamaranda motordan bilgisayarlara, sıcak suya kadar herşey güneş enerjisinden elde ediliyor.

İçinde 5 kişilik mürettebatın bulunduğu PlanetSolar isimli katamaran, Fransa’nın güneyindeki Monako limanında coşkuyla karşılandı. Projeyi hazırlayan 40 yaşındaki Raphael Domjan, denizde geçirdikleri anları, Samanyolu’nda dolaşan bir uzay gemisinin yolculuğuna benzettiklerini anlatırken, “Gezegenimizi ve biyo-çeşitliliği korumalıyız” dedi.

Domjan, bu projeye 8 yıl önce başladıklarında o zamanki teknolojinin bugünkü boyutta olmadığını, bu yolculuğun güneş enerjisi endüstrisine bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın