63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023

H. R. GIGER

İsviçre’li sürrealist ressam, tasarımcı, heykeltraş, muhteşem deha…

Alien” filmine; yaptığı tasarımlarla hayat veren kişi.

Hans Ruedi Giger 1940 İsviçre doğumlu.

Çocukluğunda kartpostal ve dergilerde gördüğü Salvador Dali ve Jean Cocteau eserlerinden ilham alarak resim çizmeye başlamış. Lise öğreniminden sonra babasının yönlendirmesi ile Zürih’te “School of Applied Arts” okulunda, iç mekan ve endüstriyel tasarım eğitimi almış. Yaratıcı ve sıradışı eserlerini de bu yıllarda oluşturmaya başlamış.

Yaklaşık 10 sene önce resimlerini ilk gördüğümde dehşet içinde bakakaldığımı hatırlıyorum.

Karanlık, soğuk, erotizm, şiddet…

Müthiş zeka ve yaratıcılık emsali…

Aklımdan geçen ilk düşüncelerdi sanırım.

Daha sonra kitaplarını edinip bütün eserlerini inceledim.

Yazımın sonunda bahsedeceğim güzel haberi duyunca hikayelerini tekrar okumaya başladım.

H. R. Giger; pek çok kişinin ürkütücü bulduğu, yaklaşmaktan kaçındığı bir karekter olsa da, ön yargılı olmadan, yarattığı eserlerdeki mükemmelliği görebilenlerin tanımak için can attığı biri aynı zamanda.

Alien” filminin yapımı ile ilgili çekilen bonus dvd leri, filmde yer alan senaristler, görsel efekt uzmanları, stüdyo tasarımcıları ve aktörlerle yapılan röportajlar insan zekasının yaratıcılığının boyutlarını görmeniz açısından çok önemli ve aynı zamanda da heyecan verici.

Eminim pek çoğunuz biliyordur ama seyretmemiş olanlara tavsiye ederim.

Çocukluk yılları, çocukluğunun geçtiği ev, İsviçre’nin küçük bir şehri olan Chur, eczacı babasının iş yerinde sıkça gördüğü objeler, ilk aşkının intiharı, kabusları…

Giger; hayatındaki bu önemli noktaları ve sanat hayatının şekillenmesinde etkili olan olayları ince bir mizah anlayışı ile kitabında anlatırken aslında bir bakıma eserlerini de tarif etmiş oluyor.

Eserlerinin çoğu sıkça gördüğü kabusları not etmesi ve gördüğü imgeleri canlandırmaya başlaması ile ortaya çıkmış.

Daha sonra en önemli kitaplarından biri olan “Necronomican” 1977’de yayınlanmış.

İlk “Alien” filminin senaristi Dan O’Bannon’ın, H. R. Giger’ın eserlerini, müthiş yönetmen Ridley Scott ile tanıştırması Alien projesinin başlamasına büyük bir etken olmuş.

The Duellists, Alien, Blade Runner, Thelma&Louise, Black Hawk Down, Hannibal, Gladiator, American Gangster, Robin Hood gibi filmlerden tanıyacağınız müthiş yönetmen Ridley Scott 1.Alien filmi röportajlarında; “Necronomican’ı gördüğümde işte bu dedim. Başka tasarımcılarla konuşmaya artık gerek yoktu. Alien için Giger’ın tasarımlarından başkası olamazdı. Ayrıca Dan O’Bannon ve ben, H. R. Giger ile çok iyi anlaştık” diye belirtiyor.

1980’de Alien filmi için yaptığı tasarımlarla Oscar ödülü alan Giger; farklı mobilya tasarımları, posterleri, albüm kapakları ile de çok konuşulan bir isim.

1998’de St. Germain Şatosunda açılan H. R. Giger Müzesi, pek çok sanatçının eserlerine, 1960’dan bu yana Giger’ın yaptığı modellerine, mobilya tasarımlarına, resimlerine ve heykellerine ev sahipliği yapıyor.

H. R. Giger ile ilgili anlatılacak daha çok şey var ama bir kısmını da belki siz merak eder, araştırmak istersiniz.

Duymayanlar için söyleyelim.

H. R. GIGER YENİ ALIEN PROJESİNDE…

H. R. Giger ve Ridley Scott’ın yer alacağı yeni Allien projesi bu aralar hazırlık aşamasında.

Proje ile ilgili fazla bir bilgi verilmiyor ama Ridley Scott ve H. R. Giger isimleri nasıl bir çalışma olacağının iyi bir göstergesi.

Heyecanla bekleyeceğiz…

Sevgilerimle,

Olcay Muslu Gardner
alaturkaonline.com

Olcay Muslu Gardner
Olcay Muslu Gardnerhttps://www.AlaturkaOnline.com
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,123BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın