69.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerGündemHatay’da kamulaştırma kararına halktan tepki

Hatay’da kamulaştırma kararına halktan tepki

Hatay’ın Antakya ilçesinin Dikmece köyünde depremden sonra yeni konut yapımı için tarım arazileri ile zeytinliklerinin imara açılmasına karşı direnen köylüler bugün köy meydanında toplanarak yürüyüş yaptı.

“GİTMEDİK, BURDAYIZ”

Arap Aleviler’in yoğun olarak yaşadığı köyde yapılan yürüyüş boyunca kadınlar ellerinde reyhan dalları ve bahur adı verilen tütsü taşıdı. Traktör ve araçlarla uzun konvoy yapan köylüler, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atarak Türk bayrakları taşıdı.

Köylüler, yol boyunca tepkilerini Türkçe ve Arapça sloganlarla dile getirdi. Kadınlar sıkça “Gitmedik buradayız” anlamına gelen Arapça “Ma Rıhna Nıhna Hovn” sloganı attı.

VALİNİN SÖZLERİNE KÖYLÜLERDEN TEPKİ

Bir ay atanan Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın bugün katıldığı bir programda Dikmece’deki kamulaştırmaya ilişkin “Dikmece köyünde de inşayla ilgili kamulaştırma çalışması yapıldı. Bölge halkıyla konuşuldu, anlatıldı” sözlerine tepki gösteren köylüler, “Vali istifa” ve “Dikmece burada vali nerede” sloganları attı. (ANKA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın