62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaA-MansetHaunted Mension Efe Teksoy Yazdı

Haunted Mension Efe Teksoy Yazdı

DISNEY’DEN BİR DOĞAÜSTÜ KORKU KLASİĞİ “ PERİLİ KÖŞK (HAUNTED MANSION)”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; korku, komedi ve fantastik türündeki “PERİLİ KÖŞK (HAUNTED MANSION)” adlı filmin bilinmeyenlerini, Amerika’nın en çok okunan Los Angeles merkezli ilk Türkçe internet Gazetesi @alaturkaonline için yazdı.

HAYALET EV’E HOŞ GELDİNİZ

Walt Disney Productions, Rideback ve Walt Disney Pictures yapımı, Haunted Mansion, Katie Dippold’un senaryosunu yazdığı ve Amerikalı film yapımcısı Justin Simien’in yönettiği bir doğaüstü korku ve komedi filmi. Prömiyerini 15 Temmuz 2023’te Anaheim, California’daki Disneyland’da yapan filmin hikayesi, tüm zamanların en eğlenceli Disneyland tema park eğlencelerinden birisi olan Perili Köşk adlı karanlık gezinti cazibe merkezi macerasından uyarlandı. Eddie Murphy’nin başrolünde yer aldığı 2003 yapımı ilk uyarlama ve 2021 yapımı Muppets Haunted Mansion’ın ardından gelen bu yeni film, daha önceki versiyonların aksine 157 milyon dolarlık büyük bir bütçeye sahip. Disney’in; sihir, eğlence ve macera mirasına sadık kalan yapım, farklı ve orijinal bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte; Disneyland’in meşhur Hayalet Ev’indeki (Hat Box Ghost gibi) ikonik karakterleri de, bizlere yeni bir görsel dünya içerisinde sunuyor. Özellikle Hat Box Ghost karakterinin, Amerikalı yazar Washington Irving‘in 1820 tarihli ‘’The Legend of Sleepy Hollow’’ adlı klasik kısa öyküsündeki ‘’The Headless Horseman’’ adlı kurgusal bir karakterine gönderme yaptığını görmekteyiz.

FİLMİN KONUSU

Gabbie adlı bekar bir anne, oğlu Travis ile ürkütücü bir malikaneye taşınır. Çok geçmeden bu yerin, hayaletler ve hortlaklar tarafından mesken tutulduğunu keşfeder. Gabie, davetsiz misafirlerini evden kovmak için bir tur rehberi, bir medyum, bir rahip ve bir tarihçiden yardım ister.

Yıldız isimlerden oluşan oyuncu kadrosunda; LaKeith Stanfield, Rosario Dawson, Owen Wilson, Tiffany Haddish, Danny DeVito, Jamie Lee Curtis, Chase Dillon ve Jared Leto yer alıyor.

MADAME LEOTA VE KIYAMET ARABALARI

Disneyland’daki Haunted Mansion’da, “Doombuggies” adı verilen oval siyah araçlar, Omniover gezinti sistemiyle misafirleri sağa ve sola döndürerek köşkün içerisinde eğlenceli bir gezinti sağlamaktadır. (Tiffany Haddish’in canlandırdığı) Harriet karakterinin ruh seansında oturduğu ve daha sonra Malikane’den kovulduğu sandalye, Disney parklarındaki Haunted Mansion gezintisindeki “Doombuggies” olarak bilinen gezinti araçlarına bir gönderme yapıyor. Ayrıca Oscar ödüllü aktris Jamie Lee Curtis’in canlandırdığı Madame Leota karakteri, aslında Walt Disney Imagineering Research & Development, Inc’de Imagineer yani; Hayal Mühendisi olarak çalışan Amerikalı sanatçı Leota Toombs’dan ilham alınmıştır. 2009 yılında Disneyland’e yaptığı Atraksiyonlar ve Hayal Kurma kategorilerindeki katkılarından dolayı resmen Disney Efsaneleri (Disney Legends) arasına seçilmiştir. Leota Toombs’ın yüzü, kristal küredeki Madame Leota’nın yüzü olarak model alındı ve Perili Köşk’te ölümsüzleştirilmiştir.

HAUNTED MANSION

4 Ekim 2021’de başlayan filmin ana çekimleri New Orleans, Louisiana ve Atlanta, Georgia‘da 2022 Şubat sonlarına kadar sürdü. Görsel efektleri DNEG ve Industrial Light & Magic tarafından gerçekleştirilen yapımın prodüksiyonu, Trilith Stüdyolarında gerçekleşti. Müzikleri ise, Oscar adayı Amerikalı besteci ve piyanist Kris Bowers tarafından besetelendi. Korku, komedi ve fantastik türündeki Haunted Mansion, (PG-13 olarak derecelendirilmiş) eğlenceli ve maceralı bir çocuk filmi.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,092BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın