62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaA-MansetHBO - Lily-Rose Depp - The Weeknd - The Idol - Efe...

HBO – Lily-Rose Depp – The Weeknd – The Idol – Efe Teksoy Yazdı

AMERİKAN RÜYASININ TRAJİK YÜZÜ “THE IDOL”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; dram ve müzik türündeki “THE IDOL” dizisini, Psikolog, Psikanalist ve Filozofların görüşlerinden alıntılar yaparak kaynakçalarıyla, Amerika’nın en çok okunan Los Angeles merkezli ilk Türkçe internet Gazetesi @alaturkaonline için yorumladı.

DEPRESİF BİR POP DİVASI “JOCELYN”

İlk iki bölümünün prömiyerini Mayıs 2023‘te 76. Cannes Film Festivali‘nde yapan ‘’The Idol’’, Reza Fahim, The Weeknd ve Sam Levinson tarafından yaratılan bir Amerikan drama televizyon dizisidir. HBO Max’te gösterime giren dizinin başrolünü; ünlü oyuncu Johnny Depp ve şarkıcı Vanessa Paradis‘in kızı olan Lily-Rose Depp ve The Weeknd sahne adıyla tanınan ünlü şarkıcı Abel Makkonen Tesfaye üstleniyor. Dizinin ortak yaratıcısı olan BAFTA ve Primetime Emmy ödülü adayı yönetmen Sam Levinson, aynı zamanda The Idol’ın yönetmenliğini de üstleniyor. 2019’da aynı adlı İsrail dizisinden uyarlanan popüler HBO gençlik dizisi Euphoria‘nın yaratıcı olarak tanınan yönetmen, bu defa bizlere gelecek vadeden bir pop yıldızının, zirveden düşüşü ve yükselişi üzerine karmaşık ve trajik ilişkisine odaklanıyor. Hbo Max’te gösterime giren bu dizi, Amerikan rüyasının gerçek hayatta ne kadar acımasız olduğunu ve bir o kadar da zalim olabileceğini tüm saydamlığıyla gösteriyor.

YETENEKLİ ÇOCUĞUN DRAMI

Hikaye aslında bizlere; zirvede yer alan bir idolün, arka planda büyük bedeller ödediğini ve görünenin aksine şöhret dünyasının gerçekte bambaşka karanlık ve acımasız bir kapıya açıldığını gösteriyor. Öyle ki; ana karakter Jocelyn’in geçmişte yaşadığı ailevi travmaların, aslında geleceğini hem inşa ettiğini hem de yok ettiğini görüyoruz. Polonyalı-İsviçreli psikolog, psikanalist ve dünyaca ünlü bir yazar ve filozof olan Alice Miller, ‘’Yetenekli Çocuğun Dramı’’ adlı çok satan ve birçok dile çevrilen kitabında, çocukluk travmasını ve bastırılmış öfke ile acının kalıcı etkilerini derinlemesine inceler. Miller; “Bunalım / Çökkünlük / depresyon olarak adlandırdığımız, boşluk ve yaşamın anlamsızlığı, ruhsal yoksullaşma korkusu, yalnızlık olarak duyumsanan halin -kökü daima çocukluğa uzanan- benlik yitimi, dolayısıyla kendine yabancılaşma olduğuna hep yeniden tanık oluyorum.” diyerek sevgi sanılan psikolojik yanılsamalardan bahseder. Tıpkı benzer şekilde Jocelyn’in geçmişte annesiyle yaşadıkları gibi.

DİZİNİN KONUSU

Jocelyn‘in geçirdiği sinir krizi sonucu son konser turu raydan çıkar. Fakat bu onu asla yıldırmaz ve Amerika‘nın en büyük ve en Seksi Pop Divası olarak hak ettiği statüsünü talep etmeye kararlıdır. Kirli bir geçmişe sahip bir gece kulübü menajeri olan Tedros, Jocelyn’in tutkularını yeniden alevlendirir. Ancak bu görkemli uyanış, onu ya zirveye taşıyacak, ya da ruhunun en derin ve en karanlık gölgelerine tekrar götürecektir.

Oyuncu kadrosunda; Lily-Rose Depp,The Weeknd, Suzanna Son, Troye Sivan, Jane Adams, Rachel Sennott, Jennie Kim, Rachel Sennott, Hari Nef, Moses Sumney, Da’Vine Joy Randolph, Ramsey, Hank Azaria, Mitch Modes ve Bianca Ghezzi yer alıyor.

HASET VE ŞÜKRAN

Bir başka detay ise, Jocelyn karakterinin yaşadığı sinir krizi ve depresyonu, (Jocelyn’in dostları tarafından hoş karşılanmayan ve sevilmeyen) Tedros sayesinde atlatması. Çağdaş psikanaliz ve çocuk psikolojisi alanlarında önemli etkisi olan ve yeni terapötik teknikler geliştiren Avusturya doğumlu ünlü İngiliz psikanalist Melanie Klein, “Nesne ilişkileri” okulunun kurucusu ve Sigmund Freud‘dan sonra psikanaliz tarihinde en etkili olmuş kuramcıların başında yer alır. Psikanaliz tarihinde önemli bir yere sahip olan “Haset ve Şükran” adlı kitabı, insandaki iyi ve kötünün mücadelesini soyut bir metapsikolojiden hareketle değil, karmaşık içsel deneyimlere yakın bir noktadan ele alması bakımından önemli bir yere sahiptir. Klein; “Şüphesiz, hüsran ve mutsuz deneyimler, her bireyin yaşamında belli ölçülerde haset ve nefretin gelişmesine yol açar; ama bu duyguların şiddeti ve kişilerin bunlarla baş etme yolları çok farklı olacaktır.” Psikanalist ayrıca, haz ve memnunluk yetisinin şükranla bağlantısına değinir ve kişiden kişiye değişmesinin nedenlerinden birisi olduğunu belirtir. Dizide de Jocelyn karakterinin sorunlarıyla baş etmek, için kendine özgü bir yola ve (başkaları tarafından hor görülse de) kendisine iyi gelen tehlikeli bir kişiye Tedros’a başvurduğunu görüyoruz.

THE IDOL

The Idol, güçlü kadın imajı altında, kapitalizm ve sömürü teorisine değiniyor. Karl Marx, metalar evrenine dair popüler tahlilinde, insanlar arası ilişkilerin nesneler arası ilişkiler kılığında ortaya çıktığından bahseder. Dizideki karakterler arasındaki ilişkilerin de, sahte ve yalanlar üzerine kurulu olduğunu görmekteyiz. Ayrıca The Idol bizlere, gösterişli şöhret dünyasının gerçek hayatta görünenden çok daha farklı olduğunu söylüyor. Klasik dünya edebiyatının dev kalemi Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, ’’Delikanlı’’ adlı romanında, Rastlantısal Aile kavramına değinir. Romanın sonunda Nikolay Semyonoviç karakterinin mektubunda değindiği bu kavramda, çok eski bir soydan gelen soylu Rus ailelelerinin ancak Tolstoy’un ‘’Savaş ve Barış’’ romanında gibi olacağına değinir. HBO dizisi de, bizlere kusursuz şöhret dünyasının gerçek hayatta ancak bir yanılsamadan ibaret olacağını ve sadece bir sinema evreninde karşılaşabileceğimizi gösteriyor.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

 

KAYNAKÇA

Alice Miller, Yetenekli Çocuğun Dramı, çev. Emine Avşar, İstanbul: Profil Kitap Yayınları, 2022

Melanie Klein, Haset ve Şükran, çev. Orhan Koçak & Yavuz Erten, İstanbul: Metis Yayınları, 2011

Fyodor Dostoyevski, Delikanlı, çev. Leyla Soykut, İstanbul: Yordam Kitap Yayınları, 2020

 

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,092BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın