67.9 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaHillary Clinton Rusya'yı uyardı

Hillary Clinton Rusya’yı uyardı

Suriye’deki durumun iç savaşa doğru gittiğini savunan Clinton, “Artık, Rusya ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri dahil, uluslararası toplumdaki herkes için, Esed ile tek ses halinde konuşma ve şiddetin durması ile siyasi değişime uzanan plan için Annan ile anlaşmaya varması yönünde ısrar etme zamanı” diye konuştu.

Rusya’nın, Suriye’de barış ve istikrarın tekrar sağlanması ve bölgeyle ilişkisini korumayı istediğini söylediğini hatırlatan Clinton, “Eğer Rusya şimdi daha yapıcı biçimde hareket etmezse, tüm istediklerini risk altına atar” dedi.

Hindistan’ı ziyaret eden Clinton, Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Somanhalli Mallaiah Krishna ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

SİLAH TARTIŞMASI

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un, kendisinin gündeme getirdiği “Rusya, Suriye’ye saldırı helikopterleri satıyor” yönündeki iddasını reddetmesiyle ilgili soruları yanıtlayan Clinton Rusya’yı, Suriye ile bağlarını tamamen koparması ve tüm ilave destek ve teslimatları durdurması için defalarca çağrı yaptıklarını söyledi.

Clinton “Açıkçası, kendilerinin de doğrulamasından biliyoruz ki bu teslimatı yapmaya devam ediyorlar” dedi.

Ancak Lavrov, saldırı helikopterleri sattıkları iddiasını yalanlamış, Suriye’ye hava savunma sistemleri sattıklarını, bunun da uluslararası hukuka uygun olduğunu söylemişti. Lavrov ayrıca ABD’nin Suriyeli muhaliflere, Şam yönetimine karşı savaşmak için silah sağladığını iddia etmişti.

Clinton ise ABD’nin Suriyeli muhaliflere askeri destek vermediğini ileri sürdü. ABD Dışişleri Bakanı “Sadece Suriyelilerin acılarını azaltmaya yardımcı olmak için insanı ve tıbbi yardımda bulunduk” dedi ve muhaliflere öldürücü olmayan askeri donanım verdiklerini belirtti.

LAVROV’A SİTEM

Hillary Clinton, bir soru üzerine, Lavrov’u kastederek “Düzenli olarak birçok konuda birlikte çalıştığım meslektaşımla uzun mesafeler arası tartışmaya girmekten ziyade, Kofi Annan’ın öneri ve liderliğini takip etmemiz ve onun planının, siyasi değişime yönelik çerçeveyi de içeren sütunlarının uygulanmasını sağlamak için bir araya gelmemiz çağrısını yapıyorum” diye konuştu.

Bir başka soruya karşılık, Rusya ile çok kapsayıcı ilişkilerinin olduğunu ve son 3,5 yılda önemli konularda birlikte çalıştıklarını belirten Clinton, ancak Suriye konusunda iki ülkenin birbirine katılmadığını söyledi.

Uluslararası toplumun sesinin net olması gerektiğine dikkati çeken Clinton, Annan’ın, ilerlemeye yönelik bir yol bulmak için ilgili ülkeler ve çok uluslu organizasyonları bir araya getirebileceğine yönelik umutlarının devam ettiğini kaydetti. Clinton, “Rusya da dahil uluslararası toplumun masaya oturması ve ilerlemeye dönük bir yol bulmak yönelik yapıcı olmasının zamanı” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın