63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineHOŞGÖRÜ VE TOLERANS KÜLTÜRÜ

HOŞGÖRÜ VE TOLERANS KÜLTÜRÜ

hosgoru ve tolerans kulturuGenel olarak hoşgörü ve tolerans kavramları hep aynı anlamda ve birbirlerinin karşılığı olarak kullanılmaktadır.

Hoşgörüde; farklılıklara karşı gönülden bir inanma olduğundan anlamındaki sabırda, katlanma ve zorlanma yoktur.

Tolerans ise; hoşlanılmayan ve varlığı kabul edilmeyen fakat zorunlu olarak  var olan şeylere karşı olumsuz bir tahammüldür.

Hoşgörü gönül;  Tolerans akıl ile bağlantılıdır.

Sözlüklerde ve ansiklopedilerde birbirinin karşılığı olarak verilen bu kavramların tamamen aynı şey olduklarını söylemek oldukça zordur.

Gelelim günümüzdeki anlamlarına…

Hoşgörü ve Tolerans kavramları toplumsal ve siyasal ilişkilerde gördüğü işlev nedeni ile anlamını yitirmektedir.

Hoşgörülülük; bu kavramın arkasına sığınarak yapılan ikiyüzlülüğe dönüşmüştür.

Birisi ne kadar çok bir konudan bahseder ise; o konunun aslında gerçek olmadığı  ya da  doğruluk payının az olduğu çoğunlukla aşikardır.

Eminim sizler de çevrenizdeki sosyal ilişkilerinizden bunu tecrübe etmişsinizdir.

“Hoşgörü” ve “Tolerans”  kavramlarının fazlaca kullanıldığı demokrat toplumlarda, olması gereken şeylerin aslında olması gerektiği gibi olmadığı da görülmektedir.

Hak ve Özgürlükler gibi…

Toplumlarda ahlaki krizler arttıkça, dinsel kavramların ve dindarlığın yükseldiği de ortadadır.

Kaynaklarda; “Tolerans” kelimesinin Katolik ve Protestanlar arasında cereyan eden din savaşları sonucunda XVI. Yüzyılda ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Mezhepler arasında ortaya çıkan Otuz Yıl savaşlarından sonra Westfalia Barışı (1648) gerçekleşmiş, Batılı insanlar birbirleri ile savaşarak bir yere varamayacaklarını görmüşlerdir.

Bir arada yaşamak; farklı mezheplerden olan insanların birlikte yaşamaları, pratik zaruret olarak benimsenmiştir.

Yani; bir diğerimiz olmadan var olamayız mantığı topluma yerleşmiştir.

Günümüzde ise “Hoşgörü” ve “Tolerans” kavramları daha çok Batı’lı toplumlara mesaj verme gayesi ile kullanılır hale gelmiştir.

Ayrıca;  egemen bir dinin diğer dinlerin varlığını kabul etmesi anlamında da kullanılmaktadır.

 

Toplumsal açıdan düşünüldüğünde “Hoşgörü” neyi meşrulaştırır?

Türkiye’de Hoşgörü Kültürü Nasıldır?

1600’lü yıllarda; farklı gruptan, milliyetten, dinden insanlar,  birbirlerinin varlığını kabul ettikleri koşulda var olabileceklerinin idrakına varmıştır.

21. Yüzyıl insanı bu idraka ne zaman varacaktır?

(Bu konu ile ilgili cevaplarınızı benimle paylaşırsanız memnun olurum).

 

“ACCEPT PLURALISM”

Avrupa’da BİRLİKTE YAŞAMA, HOŞGÖRÜ, ÇOĞULCULUK ile ilgili, Türkiye’den de bir üniversitenin katıldığı  yeni bir proje çalışması başladı.

Pek çok ülkenin de katılımı ile gerçekleştirilen bu projeden  bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Yazımı bitirmeden önce “Hoşgörü” felsefesi ile özdeşleşmiş Yunus Emre’nin; insanları birbirine karşı emniyete, güvene ve dürüstlüğe davet ettiği, başkaları için tuzak kuran, fenalık ve kötülük düşünenleri uyarmak için söylediği şu sözlerine yer vermek isterim.

Zinhâr gönül evinde tutma yaman endişe
Berikiyçün kuyu kazan âkıbet kendi düşe”.
Yunus Emre
 

Sevgilerimle,

Olcay Muslu Gardner  / Istanbul
alaturkaonline.com

Not: Yorumlarınızı olcaymuslu@alaturkaonline.com  adresine gönderebilirsiniz.

Olcay Muslu Gardner
Olcay Muslu Gardnerhttps://www.AlaturkaOnline.com
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,123BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın