62.3 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaİHA’lara ‘vur’ emri Obama’dan

İHA’lara ‘vur’ emri Obama’dan

ABD Başkanı Obama, insansız hava araçlarıyla (İHA) vurulacak terör zanlılarının yer aldığı çok gizli “ölüm listesi” ile ilgili süreci bizzat yürütüyor. NYT, El Kaide ile savaşta öldürülen militanların sayım yönteminin ise ABD yönetimi içinde tartışma konusu olduğunu belirtti.

ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times’ın üst düzey yetkililer ve eski danışmanlara dayanarak verdiği habere göre ABD Başkanı Barack Obama, özellikle Pakistan, Somali ve Yemen’de sayısı giderek artan insansız hava aracı (İHA) saldırılarında ipleri eline aldı. Gazeteye göre “ölüm listesinin” oluşturulmasını da içeren “çok gizli” süreç özetle şöyle işliyor:

Terörle mücadelede insan haklarına aykırı yöntemleri onaylamakla suçlanan Bush Yönetimi’nin önde gelen isimleri tarafından aynı konuda “safça” düşündüğü eleştirileri yöneltilen liberal eğilimli hukuk profesörü Obama, hangi El Kaide üyesinin öldürüleceğinin belirlendiği süreci şahsen denetliyor.

Bir lise yıllığını andıran olası hedefler listesinde Amerikan vatandaşları ve çocuk yaştaki militanlar da var. 100 kadar terörle mücadele yetkilisi terör zanlılarının oyun kartlarını andıran kağıtlarda yazılı biyografilerini tarayıp en tehlikelileri belirliyorlar.

Obama, “ölüm listesine” alınacak terör zanlılarının saptandığı bu “adaylık” sürecinde kendisini en tepeye yerleştiren bir mekanizma kurdu. Nobel Barış Ödülü sahibi olan ABD Başkanı, İHA ile öldürmenin ahlaki ve yasal sonuçlarının son hesabını kendisi yapıp kararı bizzat veriyor.

Evlaki için ‘Kolaydı’ demiş

ABD vatandaşı olan El Kaide liderlerinden Enver El Evlaki’yi geçen yıl Yemen’de takip eden Predator tipi iki İHA’ya “vur” emrini bizzat Obama verdi. Beyaz Saray eski genel sekreteri William Daley, Obama’nın bu karar konusunda “Kolaydı” dediğini yazdı.

Ancak Obama yönetimin içinde “ölüm listesiyle” ilgili kaygıların da seslendirildiği bildirildi. Tartışmalardan bir diğeri, sırf o anda terör zanlılarının yakınında bulunduğu için İHA saldırılarında can verenlerin “militan” sayılıp sayılamayacağı. Çoğu kez bu kişilerin silahlı olup olmadığı bile bilinmiyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın