63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaİlk zafer Romney’nin

İlk zafer Romney’nin

Cumhuriyetçi Parti, Kasım ayındaki seçimlerde Başkan Obama’ya rakip olacak kişiyi belirlemek üzere önseçim sürecini başlattı. Muhafazakarların kalesi sayılan Iowa’da liberal eğilimli Mitt Romney, aşırı muhafazakar Rick Santorum’u 8 oyla geçti.

ABD’deki 2012 Başkanlık seçimleri için aday belirlemeye çalışan Cumhuriyetçi Parti, Iowa’da nefes nefese geçen bir rekabete sahne oldu. 1972’den beri ABD’de ön seçimlerin başladığı eyalet olan ve kendini Evanjelik olarak tanımlayanların 2008’de yüzde 60 çoğunlukta olduğu Iowa’da, Mitt Romney 2008’de aldığı oyu ikiye katlayarak muhafazakarların kalesinde büyük başarı sağladı. Eski Pennsylvania Valisi Rick Santorum ise aldığı oyla ön seçimde Romney’nin karşısında çıkarılan son muhafazakâr aday oldu.
ROMNEY VE SANTORUM SEÇİMSONUÇLARINI BÖYLE KUTLADI/ FOTO GALERİ

FOTOFİNİŞ Romney (64), Iowa’da 30 bin 15, Rick Santorum (53) ise 30 bin 7 oy aldı. Romney, 8 oyla öne geçti. Her ikisi de bu eyaletten 11’er delege kazanmış oldu. İlk önseçimde en büyük hayalkırıklığı yaşayan Teksas Valisi Rick Perry oldu. Oyların yüzde 10’unu alarak beşinci çıkan Perry, yarışa devam edip etmeme kararı almak için Teksas’a döndü. Perry’nin de altında çıkan Çay Partisi adayı Bachmann ise yarıştan ilk çekilen aday oldu. Yarışa geçen yaz çok hızlı başlayan Minnesota Milletvekili, daha sonra hızlı bir şekilde düşüşe geçmişti. Iowa’da altıncı çıkınca da ayrıldı.

Seçimin sürprizi Ron Paul ise Iowa’da genç seçmenlerin oylarını sildi süpürdü. Paul bu sayede ilk sınavı üçüncü tamamladı. Dördüncü çıkan Newt Gingrich kampanyasında, gazetelerde de yayınlanan anketler nedeniyle sonuçlar büyük bir sürpriz olmadı. Gingrich’in diğer eyaletlere odaklandığı vurgulandı.

Obama rakipsiz

ABD Başkanı Barack Obama da Cumhuriyetçilerin kongresiyle aynı gün Iowa’ya gelerek Demokrat Parti Kongresi’nde konuşma yaptı. Demokrat Parti’deki önseçim sürecinde rakipsiz olan Obama, yaptığı konuşmada dört yılın bilançosunu çıkardı. Irak Savaşı’ndan sağlık reformuna yaptıklarını anlattı ve “Değişim hiçbir zaman kolay değildir” dedi.

SANTORUM’UN ŞANSI VAR MI

Yarışın favorilerinden olan liberal eğilimli Romney’nin muhafazakar bir eyalette başarılı olması, “yarışa iyi başladı” yorumlarına neden oldu. Yarışın başından beri anketlerde hep dipte yer akan Santorum’un Iowa’daki performansını tekrar edip edemeyeceği net değil. Ancak aile değerlerine yaptığı vurgu, kürtaj karşıtlığı, eşcinsel haklarına muhalefetinin, South Carolina gibi güney eyaletlerinde Santorum’a avantaj sağlaması bekleniyor.

BİLGİ NOTU

Iowa seçimlerinde ilk üçe giremeyen hiçbir aday, Cumhuriyetçi Parti’de başkan adaylığını kazanamamıştı. Bunun şimdiye kadar tek istisnası 2008’de Iowa’da dördüncü çıkan John McCain oldu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın