77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerİnsan haklarına seyirci kalmayın

İnsan haklarına seyirci kalmayın

ABD Başkanı Barack Obama ile önceki gün Suriye’yi masaya yatıran Başbakan Tayyip Erdoğan Seul’deki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ilk gününü yoğun diplomatik temaslarla geçirdi.

Toplantıya katılan bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapan Erdoğan’ın ana gündemini Suriye oluşturdu. Erdoğan dün ilk olarak Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü. Görüşme öncesinde oğlunu tanıştıran Abdullah ile Erdoğan arasında samimi diyaloglar yaşandı. Erdoğan, Abdullah ve oğlunun ayakkabılarına bakarak, “İkinizin de ayakkabıları aynı model” diye takıldı.

Şili daveti Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile yarım saatlik bir görüşme yapan Erdoğan, yarım kalan ziyaretin tamamlanması için davet aldı. Pinera, Erdoğan’a kalabalık bir iş adamı heyetiyle Şili’ye gittiği gün Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’ye döndüğünü hatırlatarak, “Sizi en kısa zamanda Şili’de ağırlamak istiyoruz” dedi. Erdoğan da programını ayarlayabilmesi durumunda Şili’ye gelmeyi çok istediğini söyledi.

Sürpriz görüşme Bu görüşmenin ardından Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bir araya geldi. Erdoğan, Ban’dan Suriye’de ölümlerin durdurulması ve yaraların sarılması için biran önce harekete geçilmesini istedi. Erdoğan, “Suriye’deki insan hakları ihlalleri son safhaya geldi. Bunlara seyirci kalınamaz. Her geçen gün Türkiye’ye göç akını artıyor” dedi. Erdoğan, Suriye’deki gelişmeleri liderlere anlatarak bir an önce uluslararası hukuka uygun çözüm bulunmasını istedi. Erdoğan dün ayrıca İtalya Başbakanı Mario Monti, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ile de görüştü.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın