63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaAmerika Turkleriİnterneti en verimli kullanan ülke İsveç, Türkiye OECD ülkeleri arasında sonuncu

İnterneti en verimli kullanan ülke İsveç, Türkiye OECD ülkeleri arasında sonuncu

İnterneti en verimli kullanan ülke İsveç, Türkiye OECD ülkeleri arasında sonuncu

World Wide Web Index tarafından dünya genelinde yapılan internet kullanımı anketinde listenin birinci sırasında İsveç bulunurken, Amerika Birleşik Devletleri ikinci, İngiltere ise üçüncü oldu. Toplam 61 ülkenin değerlendirilmeye alındığı internetin öncelikli kullanım alanları dikkate alındı. Türkiye, dünya genelinde listenin 27. sırasında yer alırken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkıma Örgütü’ne (OECD) üye ülkeler arasında sonuncu oldu.

Dünya genelinde araştırma yapan World Wide Web isimli şirketin kurucusu Berners Lee tarafından açıklanan sonuçlara göre Afrika’da her 6 kişiden biri, dünya genelinde ise her 3 kişiden biri interneti aktif olarak kullanıyor. Listede Zimbabve, Burkina Faso ve Yemen son sıralarda yer aldı.

Araştırma kapsamında incelenen ülkelerden yüzde 30’unda web sitelerine sansür uygulandığını ifade eden Lee, internetin bir haberleşme aracı olduğunu ve engellenemeyeceğini söyledi. İnternetin bazı ülkelerde hala lüks olduğunu da hatırlatan Lee, Amerika’da yaşayan insanların yüzde 25’inin halen internet bağlantısı olmadığını aktardı. Lee “İnternetin fiyatlandırılmasından dolayı milyarlarca insan internet bağlantısı kuramadığı için bilgiye ulaşamıyor.”dedi.   


Araştırmada gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarının interneti yeterince verimli kullanamadığına dikkat çekildi.

(ZamanAmerika)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın