57.6 F
Los Angeles
1 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerTürkiyeIrak’la şimdi de konsolosluk gerginliği

Irak’la şimdi de konsolosluk gerginliği

Turkiye Irak Israil Misir Kibris

Irak’la şimdi de konsolosluk gerginliği

Irak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçen ay Kerkük’e yaptığı ziyarete tepki olarak Ankara’ya uygulayacağı yaptırımlar arasına Türkiye’den Musul Başkonsolosu’nu değiştirmesini de ekledi.

Ancak, henüz Ankara’ya bu doğrultuda resmi bir bildirim iletmedi.

Bağdat’tan resmi bildirim gelirse, Türkiye’de Irak’tan mütekabiliyet doğrultusunda İstanbul Başkonsolosu’nu değiştirmesini isteyecek. Davutoğlu’nun, kendilerine haber vermeden geçen ay gerçekleştirdiği Kerkük ziyaretini incelemek için bir komisyon kuran Bağdat yönetimi, komisyonun tavsiye kararlarını Bakanlar Kurulu’nda da onaylamıştı.

Tavsiye kararları arasında Musul ve Kerkük bölgelerinden sorumlu Türk Konsolos Muhittin Ahmet Yazal’ın, Irak Dışişleri Bakanlığı’nı haberdar etmeden yabancı bir heyeti karşılayarak diplomatik teamülleri görmezden geldiği gerekçesiyle değiştirilmesi de yer almıştı.

Dışişleri kaynakları, henüz Irak’tan bu yönde resmi bir bildirim almadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Henüz uygulamaya geçmediler. Böyle bir uygulamaya gidilirse, mütekabiliyet doğrultusunda biz de gerekeni yaparız. Başkonsolos Yazal, şu an için yerel makamlarla, diplomasi kurallarına uygun ve iyi ilişkiler içinde çalışmalarına devam etmektedir.”

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,048TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın