77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemİspanya meclisinde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları reddedildi

İspanya meclisinde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları reddedildi

İspanya meclis dışişleri komisyonu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin öneriyi 3’e karşı 36 oyla reddetti.

Bask bölgesinde faaliyet gösteren Amaiur koalisyonundan 2 milletvekilinin İspanya meclisinde gündeme getirdiği 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin öneri, dün meclis dışişleri komisyonunda ele alındı. Komisyondaki oylamada öneri 3’e karşı 36 oyla reddedildi.

Tasarıya sadece Birleşik Sol (IU) ile Bask bölgesinde faaliyet gösteren Bask Milliyetçi Partisi(PNV) destek verirken, iktidardaki Halk Partisi (PP) ve ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) başta olmak üzere diğer tüm siyasi partiler karşı çıktı.

Komisyonda yapılan konuşmalar sırasında iktidar partisi PP’nin grup sözcüsü Jose Maria Beneyto, “tarihi bir revizyon yapmaya karşı olduklarını, bunun yerine Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşmayı teşvik etmek istediklerini” belirtirken, ana muhalefet partisi PSOE’nun milletvekili Meritxell Batet de, “Fransa örneğinde olduğu gibi bu tip kararlar Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumsuz yansımaktadır. Uzlaşmayı teşvik etmek en yararlı yoldur, sadece bu şekilde gerçek bir çözüm olur” görüşünü dillendirdi.

Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) milletvekili Irene Lozano da, “Buraya gelip, Ermeniler için timsah gözyaşları dökmeden ve kahramanlıktan bahsetmeden önce Bask bölgesinde terör saldırılarında hayatını kaybedenler için ağlayın ve bu terör saldırılarını kınayın. Bence bu hareket tam bir ikiyüzlülük. Ermeniler için en kötüsü, onları sizin savunmanızdır” şeklinde konuştu.

İspanya’da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin olarak geçmişte Bask, Balear ve Katalonya özerk yönetimlerinin meclislerinde alınmış bazı kararlar bulunuyor.

İspanya meclisinde gündeme getirilen son öneriden önce de, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisi Mart 2010’da iddialarla ilgili bir başka öneri gündeme getirmiş fakat reddedilmişti.

Her iki önerinin İspanya meclisinde reddedilmesinde Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği’nin girişimlerinin de etkili olduğu bildirildi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın