65 F
Los Angeles
30 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemİşte silikon kasabı

İşte silikon kasabı

Tüm dünyada paniğe yol açan PIP marka silikonları üreten şirketin kurucusu Jean-Claude Mas kırmızı bültenle aranıyor. Asıl mesleği kasap olan 72 yaşındaki Mas’ın fotoğrafı İnterpol’ün internet sitesine de konuldu.

SAĞLIĞA zararlı, ucuz, endüstriyel silikonlardan yapılan Fransız Poly Implant Prothese (PIP) marka meme protezi üreten şirketin kurucusu Jean-Claude Mas’ın yakalanması için Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol) tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. Mas, Kosta Rika’da “cana ve sağlığa kasıt” suçlamasıyla aranıyor.

Yılda 100 bin silikon üretti

Asıl mesleği kasaplık olan Mas’ın bu ülkede 2010’da trafik suçundan tutuklandığı ancak mahkemeye çıkmayıp kaçtığı ve bir daha ortalıkta görünmediği belirtildi. Fransa’nın güneyindeki Seyne-sur-Mer’de 1991’de kurulan ve bu sektörde dünyanın en büyük üçüncü markası olan PIP şirketi Mart 2010’da iflas etmişti. Şirket çoğu yurtdışına ihraç edilmek üzere yılda 100 bin meme silikonu üretiyordu.

Doktora gidin

Konu hakkında Fransa ve İngiltere’den birbiriyle çelişen açıklamalar yapıldı. Fransız hükümeti iltihap ve tahrişe neden olacağı gerekçesiyle 30 bin kadından meme protezlerinin çıkarmasını istedi ancak kanser riski olmadığını bildirdi. 30-40 bin kadının tehlikede olduğu İngiltere’de ise yetkililer “Boş yere panik yapmayın. Endişesi olan doktora gitsin” açıklaması yaptı.

Çıkarma işlemini devlet karşılayacak

FRANSA, implantların çıkarılması için gereken parayı kamunun karşılayacağını açıkladı. Fransa’da şimdiye kadar, PIP marka protez taşıyan yaklaşık 30 bin kadından sadece 8’inde kanser vakası teşhis edilmiş, bunların hiçbirinde bu silikonların kansere yol açtığına dair bir bağlantı bulunamamıştı. 65 ülkeye satılan ve Güney Amerika ülkelerinde kullanılması yasak olan PIP göğüs implantlarında sanayi tipi silikon jel kullandığı saptanan şirketin bu tarihe kadar tüm dünyada, 300 bin sahte implantı farklı ülkelere gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Türkiye kaç silikon aldı

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, PIP tarafından üretilen silikonların, Türkiye’de kullanılıp kullanılmadığını sordu. Düzgün, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şöyle dedi: “Türkiye Cumhuriyeti, PIP’nin ürettiği söz konusu meme protezlerinden kaç adet satın almıştır? Bakanlık olarak, söz konusu meme protezinin uygulandığı kadınlara yönelik ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bakanlığınız bu kişilerin haklarını savunmak üzere söz konusu ülke ve firmayla ilgili herhangi bir çalışma başlatmış mıdır?”. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın